Cotygodniowa podróż po akademickich boiskach. Przegląd najważniejszych wydarzeń sportowych, skrótowe relacje poszczególnych wyników akademickich drużyn i zapowiedzi kolejnych rywalizacji. Trzy zespoły akademickie rozegrały w ciągu ostatniego tygodnia swoje spotkania – mowa o koszykarzach, koszykarkach i siatkarkach. Dwie ekipy zdobyły kolejne komplety punktów.

fot. AZS UMCS Lublin

Na zwycięską ścieżkę powrócili koszykarze U!NB AZS UMCS Start II Lublin. W piątej serii spotkań II ligi koszykówki mężczyzn rozprawili się w wyjazdowym spotkaniu z ZKS Stal Stalowa Wola 92:62.

Przez pierwsze pięć minut szła wymiana kosz za kosz – gdy trójkę trafił Karol Obarek, tą samą broną odpowiedział Mateusz Łabuda. Lublinianie w następnym fragmencie spotkania całkowicie przejęli inicjatywę, notując run 19:0 dzięki akcjom punktowym Krzysztofa Wąsowicza (11 oczek w tej kwarcie). Po pierwszych dziesięciu minutach akademicy prowadzili 28:9. W następnej części meczu rozgrywka nie uległa zmiany. Zawodnicy ze Stalowej Woli próbowali zmniejszyć ogromną przewagę lubelskiego zespołu, lecz na próżno. Obie drużyny ponownie nawiązały równorzędną walkę „cios za ciosem”. Do przerwy koszykarze AZS-u prowadzili 48:29. Zaraz po niej lubelscy zawodnicy dołożyli kolejne sześć oczek w odstępie sześćdziesięciu sekund. Twarda rywalizacja na tablicach i konsekwentna gra w ofensywie sprawiła, że podopieczni Przemysława Łuszczewskiego podwyższyli przewagę nad Stalą, która po 30 minutach wynosiła 76:48. Ostatnia część była dokończeniem starcia w środowej batalii akademików. U!NB AZS UMCS Start II Lublin wygrał z ZKS Stal Stalowa Wola 92:62 i tym samym odniósł czwarte zwycięstwo w rozgrywkach II ligi.

ZKS Stal Stalowa Wola – AZS UMCS Start II Lublin 62:92 (9:28, 20:20, 19:28, 14:16)

AZS UMCS: Wiśniewski 22, Wąsowicz 17, Waniewski 14, Myśliwiec 9, Obarek 9, Nycz 7, Jaworski 6, Uniłowski 5, Dobrowolski 3, Matysek

fot. AZS UMCS Lublin

Do Lublina w ramach 5. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet przyjechała drużyna AZS-u Uniwersytet Gdański – tegoroczny beniaminek. Dzięki skutecznej grze w drugiej połowie meczu, Pszczółka pokonała na własnym boisku rywalki 70:50.

W pierwszej połowie spotkania oba zespoły miały spore problemy w ofensywnej grze, a także braku pomocy z ławki rezerwowej. Skuteczne trafienia spod kosza Jovanny Popović oraz Amy Degbeon dały po pierwszych dziesięciu minutach trzypunktowe prowadzenie koszykarkom z Lublina (18:15). Następną odsłonę lepiej otworzyły gdańszczanki, wykorzystując błędy w ataku gospodyń – celna trójka Angeliki Kuras dała prowadzenie przyjezdnym 21:20, które szybko straciły. Lubelskie koszykarki odnotowały w tym czasie serię 10:3, dzięki punktom Alexis Peterson (2/2 z osobistych plus lay-up) miejscowe odskoczyły na dystans sześciu oczek (29:23). W końcówce Pszczółki popełniały te same błędy, przez co akademiczki z Gdańska wyrównały stan w tym starciu. Po dwudziestu minutach na tablicy widniał remis 29:29. Kluczem okazała się druga połowa, gdy gospodynie weszły na wyższy poziom skuteczności w ataku, dzięki dobrym akcjom z „pomalowanego pola”, duetu Peterson/Degbeon. Po pięciu minutach trzeciej części lublinianki prowadziły 44:36. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka w dalszych minutach rywalizacji powiększyły różnicę – punkty litewskiej środkowej Giedry Labuckiene (dwa plus jeden i lay-up) i akcji 3+1 Julii Adamowicz, dały po trzech częściach starciach czternastopunktowe prowadzenie lublinianek (53:39). W ostatniej części akademiczki dobiły swoje przeciwniczki, grając doskonałymi akcjami podkoszowymi – kwarta wygrana 17:11 zakończyła całe spotkanie. W ostatecznym rozrachunku Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin odniosła trzecie zwycięstwo w rozgrywkach Energa Basket Ligi Kobiet, pokonując beniaminka z Gdańska 70:50.

Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS LublinAZS Uniwersytet Gdański 70:50 (18:15, 11:14, 24:10, 17:11)

Pszczółka: Degbeon 14, Day 12, Peterson 12, Labuckiene 9, Popović 8, Szott-Hejmej 7, Adamowicz 4, Pawłowska 3, Sklepowicz 1, Duchnowska, Trzeciak

Siatkarki LUK AZS UMCS Lublin nie zaliczą tego weekendu do udanego – podopieczne Piotra Fijołka przegrały w wyjazdowym meczu z Pogonią Proszowice 1:3. W każdym z setów trwała walka punkt za punkt. W pierwszych dwóch setach zwycięsko wyszły zawodniczki z Proszowic. Lubelskie akademiczki w trzeciej partii postawiły się siatkarkom Pogoni. Set wygrany do 22, przedłużył walkę o zdobycie punktu do tabeli II ligi kobiet grupy 4. Czwarta odsłona podobnie jak poprzednie była walką punkt za punkt, gdzie w lepszej sytuacji były siatkarki z Proszowic. W końcowym rezultacie lubelskie akademiczki przegrały z gospodyniami 1:3.

Pogoń Proszowice ‒ LUK AZS UMCS Lublin 3:1 (25:23, 25:22, 22:25, 25:22)

AZS UMCS Lublin: Patrycja Zielińska, Julia Chadała, Natalia Gieroba, Sylwia Obszyńska, Klaudia Pawlik, Anna Targońska, Paulina Kłuś (libero) oraz  Marta Jasińska, Zuzanna Urbańska

Oto zapowiedzi poszczególnych meczy zaplanowanych na ten weekend:

AZS UMCS Lublin – Berland Komprachcice (2 listopada, godz. 14.30, I liga futsalu grupa II)

Arka Gdynia – Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin (3 listopada, godz. 13, Energa Basket Liga Kobiet)

MMKS Jutrzenka Płock – MKS AZS UMCS Lublin (3 listopada, godz. 14, I liga piłki ręcznej kobiet grupa A)

U!NB AZS UMCS Start II Lublin – Żubry Białystok (3 listopada,  godz. 17, II liga koszykówki mężczyzn)