Hymn, otwarcie komisyjne i rywalizacja. Flanki – sport nie tylko studentów

.

Jedni wracają do domów, żeby spędzić czas z rodziną i uzupełnić swoje słoikowe zapasy. Drudzy wybierają spośród licznych barów, klubów i podobnych miejsc, w których można zresetować się przed kolejnymi zmaganiami na uczelni. Jeszcze inni wybierają spomiędzy naprawdę długiej listy poakademickich sposobów na spędzanie wolnego czasu, na której znajduje się również wyjątkowo intrygująca pozycja – flanki. „Sport” znany także jako flunkyball czy po prostu „piwerko” zyskał sobie wyjątkową sympatię wśród studentów.

„Proste jak budowa cepa” – czyli jak grać we flanki

Popularność flanek spowodowana jest ich zgodnością z powyższą zasadą. Chętni do gry znajomi, a także nieznajomi zwoływani często przez odśpiewanie hymnu, którym jest kilkukrotne zaintonowanie nazwy tejże gry, dzielą się na dwa zespoły. W zależności od ilości zainteresowanych kapitanowie drużyn dzielą chętnych poprzez wybieranie (jak na wf-ie) lub losowanie. Między nimi stawiana jest pusta puszka, od której odliczanych jest kilka westernowych kroków (umownie, zazwyczaj 5-6), a zespoły stają naprzeciwko siebie. Do zadań organizacyjnych należy jeszcze tylko znalezienie czegoś, czym puszka będzie strącana przez kolejnych uczestników gry – w zależności od dostępnych środków jest to zazwyczaj znaleziony w okolicy kij lub kamień. Komisyjne otwarcie (oczywiście piwa, a co widać wśród doświadczonych zawodników najlepiej w puszce) przez wszystkie biorące w grze osoby, aż wreszcie właściwa część rywalizacji! Drużyny rzucają na przemian, za każdym razem kolejna osoba w ustawionym szyku bojowym. Jeśli zgodnie z zasadami sztuki puszkę uda się przewrócić, to za zadanie pozostaje już tylko jak najszybsze wypicie piwa, natomiast druga drużyna musi strąconą puszkę postawić. Kto wygrywa? Zespół, który jako pierwszy upora się z całym swoim alkoholem.

AOS – lubelska arena rozgrywek towarzyskich

Miejsce pod każdym względem wydaje się uczestnikom idealne dla tego typu aktywności – ha nawet może wydawać się, że zostało po to stworzone. Duże betonowe boisko, ponadto oświetlone przez stojącą obok niego halę sportową, pozwala na rozegranie kilku pojedynków w jednym czasie. Te często obserwowane są przez niemałe grupy zainteresowanych, jak i przez grillujących tutaj studentów, którzy chętnie dołączają do „sportowej” rywalizacji. Co do zasad wystarczy 2 graczy, którzy staną do walki naprzeciw siebie, jednak… co do praktyki tworzą się drużyny 10, a nawet 30-osobowe. Chętnych zdecydowanie nie brakuje, przecież boisko otoczone jest przez akademiki większości lubelskich uczelni. Kwestia zaopatrzenia w niezbędny trunek? Znany supermarket, sklepy całodobowe i tzw. Biuro Obsługi Studenta o krok od miejsca rozgrywek, które „organizowane” są co kilkanaście minut – często przez osoby, które dopiero co zakończyły grę i za wystarczającą przerwę uznają czas na krótki spacer po niezbędne zakupy.

Gdzie grają?

Wszędzie J  Gra doczekała się tak dużej popularności (zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet), że organizowane są w niej nawet Mistrzostwa Polski.

Na koniec kilka pytań do praktykującego „flankowicza”  Bogdana, znanego na miasteczku akademickim jako Seba i tzw. „duch flanek”:

– Czym są dla Ciebie flanki?
– To połączenie sportowej rywalizacji z mało sportowym spożywaniem alkoholu, okraszone spędzaniem czasu z przyjaciółmi.
– Jak się o nich dowiedziałeś?
– Przyjaciel zaprosił mnie kiedyś na rundę i tak już zostało.
– Często grasz?
– Aktualnie raz na tydzień/dwa tygodnie.
– Co Ci się w nich spodobało?
– Możliwość sportowej rywalizacji, a także wspaniała atmosfera wśród graczy.
– Jaka jest ta atmosfera?
– Przyjacielska i zabawna. Nowi gracze zawsze są mile widziani i najczęściej wracają na kolejne gry. To jest w tym najfajniejsze możliwość poznania nowych osób, nie tylko na jeden wieczór.
– Kim są „duchy flanek”?
– Generalnie to było dwóch gości, którzy najczęściej grali, a jednocześnie nikt nie znał ich imion, właśnie stąd duchy.