460 posłów, którzy uzyskali mandaty w tegorocznych jesiennych wyborach, złożyło ślubowanie i tym samym oficjalnie rozpoczęło pracę w nowej IX kadencji, którą współtworzy 27 przedstawicieli z województwa lubelskiego.

Ślubowali po nowemu

Pierwsze posiedzenie otworzył marszałek-senior Antoni Macierewicz, a po jego wystąpieniu posłowie przystąpili do ślubowania według roty określonej w Konstytucji: „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”. Kolejno deputowani wybrali Elżbietę Witek na stanowisko marszałka sejmu. W inauguracyjnym posiedzeniu Izby uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Uroczysta przysięga nowych posłów odbyła się zgodnie z nowymi zasadami. Dotychczas parlamentarzyści byli wyczytywani zgodnie z kolejnością alfabetyczną. Od tej kadencji kolejność wyznacza wielkość danego klubu parlamentarnego oraz miejsce zajmowane w ławach sejmowych.

Są i debiuty!

Wśród lubelskich deputowanych aż 11 to debiutanci. Są nimi między innymi Przemysław Czarnek, Monika Pawłowska czy Marta Wcisło. Jak mówi ostatnia posłanka do dziennikarza Dziennika Wschodniego – Przyjechałam walczyć o region! Mam ze sobą dwa zapytania i jedną interpelację. Nie wiem, czy będę mogła je dziś złożyć, bo nie mam jeszcze zarejestrowanego biura poselskiego. Ale chcę działać.

Kolejnym lubelskim debiutantem w parlamencie jest były wojewoda lubelski Przemysław Czarnek z Prawa i Sprawiedliwości. – Na tym posiedzeniu musimy zrobić to, co jest absolutnie obowiązkowe, czyli złożyć ślubowanie i wybrać marszałka Sejmu. Reszta będzie się okazywać w trakcie prac w ciągu dnia – mówi dla Dziennika Wschodniego były wojewoda.

Niektórzy odczuwali tremę, choć to nie ich pierwsza kadencja

Zapytany o tremę przez reportera Dziennika Wschodniego Sylwester Tułajew z Prawa i Sprawiedliwości odpowiada, że ją odczuwa. – Zawsze takim sytuacjom towarzyszą ogromne emocje. Może są one inne niż cztery lata temu, ale obecność pana prezydenta i korpusu demokratycznego, składanie ślubowania i fakt, że zostajemy posłami, sprawia, że ten dzień jest wyjątkowy.

Według posła Krawczyka był chaos

Lubelski poseł Michał Krawczyk z Koalicji Obywatelskiej był zniesmaczony sytuacją, jaka miała miejsce na posiedzeniu klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. – Jestem zaskoczony tym, że do tej pory nie wiemy, w jaki sposób to posiedzenie będzie przebiegać, ponieważ nie jest ustalony harmonogram ani porządek obrad. Jedyne co wiemy, wynika z regulaminu Sejmu. Dla mnie jako radnego z dziewięcioletnim stażem jest to duże zaskoczenie, bo wydaje mi się, że wszystko powinno odbywać się według określonego porządku, zwłaszcza jeśli mówimy o polskim parlamencie – mówi poseł Krawczyk tuż po inauguracyjnym posiedzeniu.

Inauguracja Sejmu IX kadencji.

Maciej Cieciora

By Maciej Cieciora

Dziennikarz, konferansjer, student. Szef działu Informacji i Publicystyki w Magazynie Studentów Polformance. Należę do Studenckiego Koła Dziennikarskiego UMCS. Miałem przyjemność pracować i zdobywać nowe doświadczenia w: Telewizja POLSAT, Gazeta Starachowicka – prowadzący dwa internetowe programy- Co Słychać oraz #Sławniprywatnie, Radio ESKA, Echo Dnia Starachowice, TVP3 Kielce. Współprowadziłem również imprezy miejskie, powiatowe oraz wydarzenia kulturalne. Byłem również przewodniczącym VII kadencji Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach. Obecnie studiuję dziennikarstwo i komunikację społeczną na UMCS w Lublinie. Ze światem mediów związany jestem od 5 lat.