Lublin

XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” – już w najbliższy weekend!

W dniach 29 listopada – 1 grudnia br. w budynkach Akademickiego Centrum Kultury „Chatka Żaka” i Centrum Spotkania Kultur odbędzie się XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”.

Początki festiwalu

Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w roku 1991 z inicjatywy Orkiestry św. Mikołaja, zespołu folkowego działającego przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jak sama nazwa festiwalu wskazuje, festiwal swoją tematyką obejmuje szeroko pojętą muzykę folkową i kulturę ludową.

Jest to najstarszy w Polsce oraz jeden z największych festiwali muzyki folkowej. Jego celem jest popularyzacja kultury tradycyjnej, przedstawienie jej w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego odbiorcy, jak również edukacja – próba zainteresowania młodych ludzi wartościami tradycyjnej kultury rodzimej oraz innych krajów oraz przełamywanie stereotypów i uprzedzeń pomiędzy narodami poprzez poznawanie ich tradycji i kultury.

Od początku istnienia festiwalu na scenie głównej wystąpiło ok. 300 wykonawców z co najmniej 30 rożnych krajów.

Program imprezy w 2019 roku

piątek, 29 listopada 2019

9.00 – konferencja naukowa – Ludowość w sztuce, muzyce, literaturze i teatrze (Sala Widowiskowa ACK „Chatka Żaka”)
15.00 – Konkurs „Scena Otwarta” (Sala Operowa CSK)
20.30 – Dagadana – Polska/Ukraina 20/25 zł (Sala Operowa CSK)

sobota, 30 listopada 2019

11.00 – Tańce romskie i węgierskie – warsztaty Romengo (Duża Kieszeń CSK)
11.00 – Magia smyczka – warsztaty Marii Pomianowskiej (Mała Kieszeń CSK)
14.00 – Koyemba – warsztaty pieśni afrykańskich Lydie Kotlinski (Duża Kieszeń CSK)
16.00 – Festiwalowe Żywe Książki (Mała Kieszeń CSK)
18.00 – Spotkania Kultur – Kalakan – Kraj Basków, Romengo – Węgry, Orkiestra św. Mikołaja – Polska, laureaci „Sceny Otwartej” (Sala Operowa CSK)

niedziela, 1 grudnia 2019

11.00 – Świecidełka – warsztaty ozdób bożonarodzeniowych (hol ACK „Chatka Żaka”)
12.00 – Dźwięki z korzenia – warsztaty didgeridoo – Maciej Lubaś (Sala Widowiskowa ACK „Chatka Żaka”)
13.00 – Zagraj mi muzyczko – warsztaty dla dzieci 4-6 lat – Marta i Krzysztof Butrynowie (pok. 08 ACK „Chatka Żaka”)
14.30 – Zagraj mi muzyczko – warsztaty dla dzieci 7 + lat – Marta i Krzysztof Butrynowie (pok. 08 ACK „Chatka Żaka”)
18.00 – Namgar – Buriacja (Sala Widowiskowa ACK „Chatka Żaka”)

Więcej informacji na:

Absolwent kierunku "E-edytorstwo i techniki redakcyjne" oraz student "Filologii polskiej" na spec. redaktorsko-medialnej.