“Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci.”- tak mówiła Wisława Szymborska. Dzisiaj wspominamy tych, których strata głęboko dotknęła społeczeństwo.

Odejście Pawła Adamowicza to prawdopodobnie najbardziej szokująca śmierć dla Polaków w tym roku. Prezydent Gdańska zmarł 14 stycznia. Dzień wcześniej brał udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie został trzykrotnie ugodzony nożem. Pogrzeb odbył się 3 dni później i zgromadził mnóstwo osób.

Fot. polcylektorzy.pl

18 stycznia pożegnaliśmy Janusza Kozła, czyli polskiego aktora, ale przede wszystkim lektora. Słyszeliśmy go w produkcjach takich, jak “Królowa Śniegu”, “Kapitan Ameryka’, ”Doctor Who” czy “Jaś Fasola”. Lektor zmarł po dwuletniej walce ze stwardnieniem zanikowym bocznym opuszkowym. W styczniu jego córka, Karolina, zorganizowała zbiórkę pieniędzy na jego leczenie, które niestety nie zdążyło się rozpocząć.

Fot. Wprost.pl

Luke Perry odszedł mając 52 lata w wyniku udaru mózgu. Nasi rodzice na pewno pamiętają go z roli Dylana McKaya z serialu “Beverly Hills, 90210”. To właśnie ten serial dał początek jego karierze aktorskiej, a później także lektorskiej. Od 2017 roku grał w młodzieżowym serialu “Riverdale” ojca jednego z głównych bohaterów, dzięki czemu ponownie zyskał rzesze fanów. Obsada serialu zadedykowała aktorowi cały czwarty sezon.

Fot. Fakt.pl

13 marca 2019 roku pożegnaliśmy wspaniałą i jedyną w swoim rodzaju Zofię Czerwińską, która zasłynęła z roli w wielu polskich serialach i filmach, między innymi “Czterdziestolatek”, “Świat Według Kiepskich” czy “Plebania”. Aktorka zmarła w wieku 85 lat.

Fot. rp.pl

Cameron Boyce zmarł niespodziewanie, mając zaledwie 20 lat. Powodem śmierci był atak epilepsji. Większość osób może znać Camerona z disneyowskiego serialu “Jessie”, w którym grał Luke’a. Poza tym chłopak kochał taniec, grał w wielu filmach i serialach, a swoją karierę rozpoczął w wieku 7 lat.

Fot. wiadomości.onet.pl

22 sierpnia, po kilku dniach poszukiwania na jeziorze Kisajno odnaleziono ciało polskiego reżysera Piotra Woźniaka-Staraka. Producent miał 39 lat. W 2008 roku założył przedsiębiorstwo producenckie. Dwa najbardziej znane filmy, które powstały dzięki niemu to “Bogowie” oraz “Sztuka kochania:Historia Michaliny Wisłockiej”.

Ponadto w 2019 roku odeszli od nas były premier Polski – Jan Olszewski, aktorka – Hanna Dunowska, polski polityk – Kornel Morawiecki, polski scenarzysta filmowy – Jan Purzycki, pierwszy basista zespołu Queen, – Mike Grose i wiele innych ludzi z dziedziny nauki, kultury, polityki i sportu.

By Oliwia Feledyn

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS.