Recenzja

Ralph Kamiński i jego „Młodość”

22 listopada 2019 ukazał się drugi album artysty. Po pierwszej płycie “Morze” widownia czekała na kolejną muzyczną wycieczkę w świat tego młodego muzyka. Ralph przyzwyczaił nas do swoich melancholijnych tekstów oraz bijącej od każdego słowa wrażliwości. Jaka zatem jest “Młodość” ?

Ten, kto choć raz słuchał pierwszego albumu Ralpha, mógł pomyśleć, że to w niej muzyk zawarł większość opowieści o swoim życiu i doświadczeniach. Jednak to w “Młodości” ujawnione zostały wszystkie uczucia, które towarzyszyły mu w okresie dorastania. Począwszy od piosenki 2009, która doskonale odzwierciedla emocje pierwszego zauroczenia. Kosmiczne energie to proste wezwanie do bycia sobą i niedopasowywania się do reszty społeczeństwa. Warto zwrócić uwagę na teledysk, który otrzymaliśmy wraz z pierwszym singlem. Kolorowy, magiczny i lekko tajemniczy, powoduje że z jeszcze większym utęsknieniem czeka się na kolejne muzyczne przedstawienie.

Osobiście to Tygrys wywołał na mnie największe wrażenie. Utwór posiada minimalistyczną ścieżkę dźwiękową, dzięki czemu możemy skupić się na tekście. Ralph podjął się zaśpiewania o niełatwych tematach, takich jak środowisko w którym żyjemy i narzucone przez rodzinę wartości, definiują to kim jesteśmy. Kolejną emocjonalną piosenką jest Tata, która stanowi chyba najbardziej osobistą pozycją z listy utworów. Refren doprowadza do łez, ponadto dowiadujemy się dlaczego w podziękowaniach na pierwszej płycie nie ma ojca artysty.

Ralph podczas śpiewania doprowadza do łez i zadumy. Jego czysty głos zachwyca przy niskich, jak i wysokich dźwiękach. Słuchacz czuje spokój i mimo tego, że jest to wyjątkowo osobista płyta, nie zastanawiam się nad tym, co wydarzyło się u Ralpha, tylko przekładam śpiewany mi tekst na swoje życie i swoje własne doświadczenia. To wycieczka w głąb siebie poprzez doświadczenia innej osoby.

Płyta zawiera 9 utworów. Każdy z nich opowiada osobną, osobistą historię, w której można odnaleźć cząstkę siebie.

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS.