Światowy Dzień Cukrzycy

Jak co roku, 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy, znany także jako dzień walki z tą chorobą.

Święto Cukrzycy ustanowiono na dzień 14 listopada nie bez powodu, wtedy też w 1891 roku urodził się doktor Fryderyk Bating, znany później jako odkrywca insuliny i laureat Nagrody Nobla. Z roku na rok w ten dzień organizowane są coraz to większe happeningi i wydarzenia zwracające uwagę ludzi na samą chorobę ale też prowadzone są warsztaty i instruktaże jak pomagać ludziom chorym na cukrzycę. Często nie zauważamy ich wśród nas, ponieważ diabetycy, czyli osoby chore, nie wyróżniają się zbytnio od ludzi zdrowych. Czasami można zauważyć u nich pompę insulinową zaczepioną na pasku od spodni lub silikonową opaskę na ręce z hasłem “mam cukrzycę”.

Samym symbolem walki z cukrzycą stało się błękitne koło, które obecne jest we wszystkich kulturach świata, symbolizuje ono życie i śmierć, ale przede wszystkim jedność.

Światowy Dzień Cukrzycy  to globalna kampania poświęcona szerzeniu świadomości o cukrzycy. Dociera do ponad miliarda ludzi w 160 krajach, informując opinię publiczną i polityków o najważniejszych sprawach związanych z tą chorobą. Święto zostało ustanowione w 1991 roku, w 70. rocznicę śmierci Fryderyka Batinga. Rezolucja Narodów Zjednoczonych  nadała mu rangę dnia obchodów o światowym zasięgu w 2006 r.

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS.