Za nami kolejna Krajowa Konferencja  Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich. Wydarzenie od pięciu lat zgromadza organizacje studenckie z całego kraju. W tym roku nie zabrakło również reprezentantów naszej uczelni.

Ogólnopolskie Forum Mediów Akademickich gromadzi studentów z całego kraju, by wspólnie mogli dyskutować na temat działania, roli i przyszłości mediów akademickich, nawiązywać kontakty zarówno z innymi studentami, jak i partnerami zewnętrznymi, a także podejmować nowe inicjatywy, które pozwalają na rozwój swojego warsztatu dziennikarskiego.  Jest ono swoistym, corocznym świętem mediów studenckich, w którego trakcie organizowane są debaty tematyczne oraz spotkania z ludźmi mediów, nauki czy finansów.

W tym roku także członkowie naszej redakcji mieli możliwość uczestniczyć w tym wydarzeniu. 6 grudnia, od samego rana, na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęły się spotkania oraz panele dyskusyjne, podczas których dyskutowano o aktualnych tematach z obszaru dziennikarstwa, mediów, a także komunikacji i funkcjonowania samorządów studenckich. W piątek poprowadzone zostały trzy bloki szkoleniowe. W każdym z nich wyróżnione były po cztery tematy omawiane przez prelegentów  m.in. przez Magdalenę Skorupkę-Kaczmarek — byłą rzeczniczkę prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, właścicielkę firmy KomunikujMy, Olgę Olesek — dziennikarkę TVN24, Annę Mierzejewską — Redaktor Naczelną Magazynu Playboy czy Krzysztofa Berendę — dziennikarza RMF FM.  Wieczorem odbyło się spotkanie z gościem specjalnym — Piotrem Kraśko, który opowiedział przyszłym dziennikarzom o pracy reportera telewizyjnego, a także o tym, że bycie dziennikarzem wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i poświęceniem w sferze życia prywatnego.
Całość konferencji została podsumowana na wieczornej Gali Jubileuszowej 5. Krajowej Konferencji OFMA, podczas której odbyły się dwie debaty. Pierwszą z nich pod tytułem „Dzisiejsi studenci -jutrem gospodarki i biznesu.” poprowadził Bartłomiej Godusławski — dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej. W drugiej debacie „Ekonomia dla każdego – mit czy #dasięzrobić?” moderowanej przez Michała Polaka z Warszawskiego Instytutu Bankowości na zadawane pytania odpowiedzieli Krzysztof Berenda z RMF FM, Bartłomiej Godusławski  oraz Mateusz Walczak z TVN24 BiŚ. Rozstrzygnięty został także Konkurs Grantowy, w którym jedną z trzech nagród otrzymała reporterka Akademickiego Radia Centrum oraz studentka Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS — Joanna Twardowska.

W sobotę 7 grudnia odbył się ostatni blok szkoleniowy, którego uczestnicy mogli porozmawiać na temat reportażu, wywiadów radiowych, dziennikarstwa w świecie polityki, a także przekuwania wartości i idei organizacji studenckich w relacje na rzecz studentów. Całość konferencji zwieńczyła debata rzecznika prasowego Giełdy Papierów Wartościowych, Pawła Lasiuka, Dyrektora Zespołu PR i Komunikacji Związku Banków Polskich, Przemysława Barbicha oraz byłej rzecznik Pawła Adamowicza, Magdaleny Skorupki-Kaczmarek. Rozmowę pod tytułem „Rzecznik prasowy jako dziennikarz – kto Dawidem, kto Goliatem”, poprowadził Krzysztof Berenda.
– Myślę, że te dwa dni nauki z jednymi z lepszych dziennikarzy w kraju między innymi z Pawłem Kapustą, Magdaleną Skorupką-Kaczmarek czy Olgą Olesek zaowocują  większą świadomością oraz lepszą jakością materiałów, nad którymi nieustannie pracujemy. Uważam, że jest to wydarzenie „musthave”, a może raczej „must be” dla osoby żądnej poszerzenia swoich horyzontów postrzegania świata i nie tylko. – mówi Prezes Studenckiego Koła Dziennikarskiego Beata Pietryczuk.

Sobotni dzień zakończyła uroczysta 13. Gala Finałowa Plebiscytu MediaTory.
Wydarzenie odbyło się w dniach 5-8 grudnia w Krakowie.