MediaTory to nagrody przyznawane najlepszym dziennikarzom w kraju przez niemal 10 tysięcy studentów dziennikarstwa. Do tegorocznych nagród zostali nominowani między innymi: Magda Łucyan, Paweł Kapusta, bracia Sekielscy czy Bertold Kittel. Kto nie przybył na galę oraz kto zapowiedział dalszą kontynuację opisywanego materiału?

Już od 13 lat plebiscyt Studenckich Nagród Dziennikarskich – MediaTory, przez jeden dzień zrzesza najlepszych dziennikarzy w kraju, których pracę i poświęcenie doceniają rokrocznie studenci dziennikarstwa z całej Polski, głosując w plebiscycie. Nagradzanych wyłania się spośród 9 kategorii: auTORytet, TORpeda, obserwaTOR, nawigaTOR, akumulaTOR, prowokator, detonaTOR, reformaTOR, inicjaTOR. W tym roku nominowanych do nagród zostało aż 48 dziennikarzy oraz redakcji.

Radio, radio i telewizja

Beata Michniewicz
Zdjęcia – Joanna Mróz

7 grudnia 2019 r. w Plebiscycie Studenckich Nagród Dziennikarskich – MediaTorach, odbywającym się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, po raz kolejny wyłoniono najlepszych dziennikarzy w kraju. Decyzją tegorocznych głosujących, AuTORytetem została dziennikarka radiowej Trójki, zajmująca się rozmowami z politykami ­- Beata Michniewicz.

Kuba Kaługa
Zdjęcia – Joanna Mróz

Tytuł tegorocznej TORpedy otrzymał Jakub Kaługa (RMF FM), za rzetelne i wyważone relacjonowanie wydarzeń związanych z zabójstwem prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.  W kategorii ObserwaTOR została wyróżniona reporterka TVN i TVN24, Magda Łucyan za cykl rozmów z byłymi więźniami obozu KL Auschwitz-Birkenau pt. „Obóz”.

Magda Łucyan
Zdjęcia – Joanna Mróz

– Czuję się zaskoczona i muszę przyznać, że to jest absolutnie szczególna dla mnie nagroda, nie tylko dlatego, że to moja pierwsza nagroda, ale przede wszystkim właśnie dlatego, że jest to nagroda od studentów. […] Za ten fakt, że studenci to obejrzeli i jeszcze docenili, jest dla mnie absolutnie wyjątkowy i bardzo też cieszy wszystkich rozmówców, z którymi przeprowadzałam wywiady, ponieważ i z cyklu „Obóz”, i z cyklu „Getto”, i z cyklu „Powstańcy”  oni wszyscy pytają mnie, jaki jest odbiór, czy młodzi ludzie to oglądają, czy młodzi ludzie chcą poznać nasze historie, i ogromnie się cieszą, że młodzi ludzie chcą poznać te historie, pomimo że są tragiczne i ciężkie. – powiedziała reporterka dla TVN24.

Nieobecni nagrodzeni

Zdjęcia – Joanna Mróz

Nagrodę w kategorii nawigaTOR otrzymał Paweł Pieniążek, za liczne publikacje o wojnie w Syrii i rzeczowym opisie sytuacji w tym kraju. AkumulaTORem 2019 została natomiast dziennikarka RMF Classic, Magdalena Miśka-Jackowska, za audycję „Zagraj to jeszcze raz”, której statuetkę odebrał Dyrektor Programowy RMF Classic, Paweł Pawlik. Dziennikarskim prowokatorem została okrzyknięta Marta Szarejko, za przełamywanie tabu życia seksualnego kobiet, opisanego w książce „Seksuolożki. Sekrety gabinetów”, której kontynuację ogłosiła podczas wręczenia statuetki.

Tomasz Sekielski
Zdjęcia – Joanna Mróz

Pomimo wysokiej konkurencji w kategorii detonaTOR, między innymi z materiałem Bertolda Kittla „Pancerny Marian i pokoje na godziny”, czy „Chore bydło kupię” autorstwa Tomasza Patory i Patryka Szczepaniaka, to film braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” wywarł największe wrażenie na studentach, przyznając im jednocześnie tytuł detonaTORa. Statuetkę odebrał Tomasz Sekielski, tłumacząc nieobecność brata na gali, koniecznością odebrania wyróżnienia magazynu „Bloomberg Businessweek” w Nowym Yorku. Przypomnijmy, że magazyn ten uhonorował polskich braci jako jednych z 50 najbardziej wpływowych ludzi świata, których działania przyczyniły się do zmiany rzeczywistości 2019 r. Film został obejrzany 23 miliony razy na platformie YouTube oraz był transmitowany w wielu prywatnych stacjach telewizyjnych.  Bracia Sekielscy są jedynymi Polakami wyróżnionymi w tej liście.

Oprócz wcześniej wymienionych dziennikarzy wyróżniony został także Robert Socha za śledztwo udowadniający błędy w prowadzeniu śledztwa śmierci Jakuba Schimandy, wskazujący inną przyczynę śmierci nastolatka, niż przyjętą pierwotnie przez prokuraturę.

Michał Figurski
Zdjęcia – Joanna Mróz

Do grona laureatów dołączył Michał Figurski, otrzymując tytuł inicjaTORa, za program pt. „NieZŁY Pacjent” w Radiu ZET, w którym w sposób humorystyczny rozmawia ze znanymi osobami oraz ekspertami o zdrowiu.