Zmarł Adam Słodowy, twórca programu „Zrób to sam”. Miał 96 lat.

Od kilku lat chorował. Przeszedł udar, który znacząco wpłynął na jego zdrowie. Zmarł wieczorem 10 grudnia 2019 r. Informację o jego śmierci potwierdziła jego żona, Bożena.

Adam Słodowy znany był z telewizji. W latach 70. i 80. był autorem i prowadzącym programu „Zrób to sam”, w którym pokazywał, jak samodzielnie z przedmiotów użytku codziennego zrobić karmnik, zabawkę, narzędzie itp. Uczył dzieci i dorosłych jak być samodzielnym, kreatywnym i odpowiedzialnym.

Razem z Romanem Huszczo stworzył bajkę pt. „Pomysłowy Dobromir”. Opowiadała ona o chłopcu mieszkającym ze swoim dziadkiem i ptaszkiem. Dobromir zawsze pomagał dziadkowi w codziennych pracach, wymyślając urządzenia usprawniające funkcjonowanie domu. Słodowy był także autorem scenariusza serialu animowanego dla dzieci „Pomysłowy wnuczek”, filmów „Śrubokręt i spółka” oraz „Dziura w ścianie”, które także cieszyły się dużą popularnością.

Spoza telewizji, Adam Słodowy dał się poznać jako autor książek takich jak: „Budowa samochodu amatorskiego”, „Podręcznik kierowcy amatora”, „To wcale nie jest trudne”, „Lubię majsterkować” czy „Majsterkowanie dla każdego”. Są one poświęcone mechanice i majsterkowaniu. Słodowy był także redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP.

Podczas II wojny światowej służył w artylerii, po zakończeniu wojny pracował jako wykładowca w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej.

Adam Słodowy zostanie na zawsze w naszych sercach, będziemy mu wdzięczni za stworzenie tak ciekawych materiałów telewizyjnych oraz książek.