Nie żyje Adam Słodowy, legenda polskiej telewizji

Zmarł Adam Słodowy, twórca programu „Zrób to sam”. Miał 96 lat.

Od kilku lat chorował. Przeszedł udar, który znacząco wpłynął na jego zdrowie. Zmarł wieczorem 10 grudnia 2019 r. Informację o jego śmierci potwierdziła jego żona, Bożena.

Adam Słodowy znany był z telewizji. W latach 70. i 80. był autorem i prowadzącym programu „Zrób to sam”, w którym pokazywał, jak samodzielnie z przedmiotów użytku codziennego zrobić karmnik, zabawkę, narzędzie itp. Uczył dzieci i dorosłych jak być samodzielnym, kreatywnym i odpowiedzialnym.

Razem z Romanem Huszczo stworzył bajkę pt. „Pomysłowy Dobromir”. Opowiadała ona o chłopcu mieszkającym ze swoim dziadkiem i ptaszkiem. Dobromir zawsze pomagał dziadkowi w codziennych pracach, wymyślając urządzenia usprawniające funkcjonowanie domu. Słodowy był także autorem scenariusza serialu animowanego dla dzieci „Pomysłowy wnuczek”, filmów „Śrubokręt i spółka” oraz „Dziura w ścianie”, które także cieszyły się dużą popularnością.

Spoza telewizji, Adam Słodowy dał się poznać jako autor książek takich jak: „Budowa samochodu amatorskiego”, „Podręcznik kierowcy amatora”, „To wcale nie jest trudne”, „Lubię majsterkować” czy „Majsterkowanie dla każdego”. Są one poświęcone mechanice i majsterkowaniu. Słodowy był także redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP.

Podczas II wojny światowej służył w artylerii, po zakończeniu wojny pracował jako wykładowca w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej.

Adam Słodowy zostanie na zawsze w naszych sercach, będziemy mu wdzięczni za stworzenie tak ciekawych materiałów telewizyjnych oraz książek.