Galeria Lublin News Polityka Świat UMCS

Pałac Lubomirskich ma stać się siedzibą Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Co ze studentami UMCS, którzy mają tam swój wydział?

Dawne Kresy Wschodnie, dzieje, tożsamość oraz wielokulturowość pokazywać ma wystawa stała w tworzącym się Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie. W obecnej chwili w Pałacu, w którym ma powstać oddział Muzeum Lubelskiego, funkcjonuje Wydział Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej.

Od nowego roku akademickiego ma rozpocząć on swoją działalność w nowo wybudowanych obiektach zlokalizowanych w Kampusie Zachodnim UMCS przy ulicy Głębokiej. Uczelnia zabytkowy pałac zlokalizowany przy pl. Litewskim 3 sprzedała za ponad 10 mln 700 tys. zł. W ten sposób obiekt zostanie zwolniony z użytku studentów i powstanie w nim muzeum. Parę dni temu poznaliśmy plany architektoniczne, które stworzyła warszawska pracownia WXCA. Pałac Lubomirskich zmieni się diametralnie. Wszystko po to, aby upamiętnić i wzbogacić historię. Zanim nowe muzeum zacznie funkcjonować, będzie musiało przejść gruntowny remont.

Czy budowlańcy zdążą do nowego roku akademickiego?
Prace przy budowie dwóch obiektów- Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii są na bardzo zaawansowanym etapie. Wszystko wskazuje na to, że poślizgu nie będzie. Zgodnie z harmonogramem mają się one zakończyć do 30 czerwca 2020 roku. W nowych obiektach znajdą się aule wykładowe, sale seminaryjne i pomieszczenia dla pracowników naukowych, a także pomieszczenia specjalistyczne, m.in.: pracownie telewizyjne ze studiem nagrań i reżyserką, strzelnica elektroniczna, laboratoria dydaktyczno-badawcze czy pracownia terapeutyczne. Oba obiekty będą połączone trzykondygnacyjnym łącznikiem, w którym będą się mieścić m.in. barek oraz przestrzeń rekreacyjna.
Maciej Cieciora

Dziennikarz, konferansjer, student. Szef działu informacji w magazynie studentów Polformance. Pochodzę ze Starachowic, mieszkam w Lublinie. Aktualnie należę do Studenckiego Koła Dziennikarskiego UMCS oraz współredaguje magazyn. Miałem przyjemność pracować i zdobywać nowe doświadczenia w: Telewizja POLSAT, Gazeta Starachowicka – prowadzący dwa internetowe programy- Co Słychać oraz #Sławniprywatnie, Radio ESKA, Echo Dnia Starachowice, TVP3 Kielce. Współprowadziłem również imprezy miejskie, powiatowe oraz wydarzenia kulturalne. Ze światem mediów związany jestem od 5 lat. Byłem również przewodniczącym VII kadencji Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach. Obecnie studiuję Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na UMCS w Lublinie.