Czy Aleją Racławickim tym razem dopisze szczęście?
Lublin News Polityka

Przetarg na rozbudowę jednego z głównych ciągów komunikacyjnych zostanie ponownie ogłoszony. Znamy liczbę drzew przeznaczonych pod wycinkę!

Aleje Racławickie, ulice Poniatowskiego i Lipowa- to trzy połączone ze sobą drogi, które wyjątkowo nie mają szczęścia do inwestycji. Ma się to zmienić. Ratusz lada chwila ogłosi przetarg na wybór wykonawcy inwestycji.
Lubelski ratusz inwestycje podzielił na dwa etapy. Pierwszy zakłada przebudowę Alei Racławickich wraz z Rondem Honorowych Krwiodawców (ok. 1860 m) i ulicy Poniatowskiego (ok. 540 m). Nadmieńmy i zdementujmy plotki, że Ratusz nie rezygnuje z wydzielania buspasów na Alejach zarówno w stronę ronda, jak i w kierunku Krakowskiego Przedmieścia. Drugi etap to już sama przebudowa ulicy Lipowej (ok. 680 m). Tutaj wiemy, że zachowane mają zostać cztery pasy do jazdy osób zmotoryzowanych, ale i mają powstać wydzielone azyle dla pieszych.
Przypomnijmy, że poprzednie przetargi na przebudowę tych trzech dróg kończyły się fiaskiem. Głównym powodem były sprawy finansowe- wykonawcy chcieli więcej pieniędzy niż miasto, miało zabezpieczone na ten cel.

Miejska zieleń również trafiła pod lupę urzędników. Ile drzew zostanie wyciętych?
Część drzew przeznaczonych do usunięcia była kilkanaście lat temu posadzona w pasach drogowych niezgodnie z przepisami – dziś kolidują z podziemnym uzbrojeniem technicznym, z zaprojektowaną ścieżką rowerową czy przebudową zatok przystankowych w kształcie, który nakładają na miasto przepisy prawa dlatego, w ostatnich miesiącach projekt został poddany zmianom w celu maksymalnego zachowania istniejącej zieleni. Ostateczna wersja projektu zakłada zachowanie lub przesadzenie większości drzew rosnących wzdłuż pasa drogowego tych ulic. Bezpośrednio przy Alejach Racławickich znajduje się obecnie 396 drzew, przy Poniatowskiego 173 drzewa, a na Lipowej 69 drzew. Do przesadzenia planowane jest 37 drzew na Al. Racławickich i 46 drzew na Poniatowskiego. Usunięte zostanie 26 drzew (spośród pierwotnie planowanych 88) na Al. Racławickich i 73 drzewa (spośród 109 planowanych do wycięcia) na ulicy Poniatowskiego. Na Lipowej do przesadzenia zostanie 19 drzew, a do usunięcia 11 (spośród planowanych 29).

Przygotowania do tej inwestycji trwały kilka lat i kilka miesięcy temu mając pełną świadomość emocji, jaką wywoływał pierwotny projekt, poleciłem dokładne przeanalizowanie tej inwestycji pod kątem zieleni. Ostateczna wersja dokumentacji uwzględnia zmiany i stanowi kompromis – chcemy zachować lub przesadzić możliwie największą liczbę drzew w pobliżu inwestycji ograniczając przy tym konieczność usunięcia zieleni do absolutnego minimum.– pisze na swoim Facebooku włodarz Lublina Krzysztof Żuk.

Jeżeli przetarg zostanie pozytywnie rozstrzygnięty, to lubelski ratusz planuje zakończenie robót budowlanych na czerwiec 2021 roku.

Maciej Cieciora

fot. Google Maps

Dziennikarz, konferansjer, student. Szef działu informacji w magazynie studentów Polformance. Pochodzę ze Starachowic, mieszkam w Lublinie. Aktualnie należę do Studenckiego Koła Dziennikarskiego UMCS oraz współredaguje magazyn. Miałem przyjemność pracować i zdobywać nowe doświadczenia w: Telewizja POLSAT, Gazeta Starachowicka – prowadzący dwa internetowe programy- Co Słychać oraz #Sławniprywatnie, Radio ESKA, Echo Dnia Starachowice, TVP3 Kielce. Współprowadziłem również imprezy miejskie, powiatowe oraz wydarzenia kulturalne. Ze światem mediów związany jestem od 5 lat. Byłem również przewodniczącym VII kadencji Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach. Obecnie studiuję Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na UMCS w Lublinie.