Zastanawiasz się, jak spędzić piątkowy wieczór?

Centrum Promocji UMCS zaprasza Cię na poznanie współczesnej kultury Białorusi i atrakcyjne spędzenie czasu na „Białoruś Culture Night”, która będzie miała miejsce 31 stycznia w studenckiej stołówce „Trójka”.

„Culture Nights” to projekt realizowany przez Centrum Promocji UMCS wraz z laureatami konkursu „Talenty na UMCS”, który był zapoczątkowany w 2018 roku. W jego ramach uzdolnieni młodzi ludzie z różnych państw świata zostali bezpłatnie przyjęci na studia w naszej uczelni. Organizowane przez nich spotkania mają na celu przybliżenie studentom i mieszkańcom Lublina kultury, historii oraz obyczajów krajów, z których pochodzą zagraniczni żacy.

31 stycznia w ramach projektu „Culture Nights” zapraszamy na kolejne spotkania organizowane przez aktywnych studentów, które będzie poświęcone wyjątkowym tradycjom współczesnej Białorusi.

Kraj naszych wschodnich sąsiadów, choć wydaje się tak bliski, to – mimo wszystko – potrafi zaskakiwać. Jednakże pod wieloma względami białoruskie zwyczaje bardzo przypominają nasze, zwłaszcza z regionów Polski wschodniej.

Na spotkaniu wszyscy zainteresowani będą mogli dowiedzieć się więcej o kraju jezior i pięknych lasów. Studenci zaprezentują historię i kulturę narodu białoruskiego, zdradzą ciekawostki na jego temat oraz sprawdzą pamięć gości wydarzenia. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wierszy oraz piosenek w języku białoruskim.

Wraz z rozpoczęciem odbędą się występy Angeliny Savki – studentki z Białorusi. Angelina studiuje Edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej, jak również śpiewa w Chórze Akademickim UMCS. Kolejną perłą wieczoru będzie Viktoria Riabtsun z repertuarem muzycznym oraz Varvara Lymar, która zarecytuje wiersz w swoim ojczystym języku.

Będzie również przedstawiony tradycyjny taniec na wieczór Kupały – unikalne święto obrzędowe oparte na bliskim obcowaniu z naturą. Malownicze rytuały dokonywane w Noc Kupały obejmują zbiór ziół i kwiatów, wyplatanie wianków i puszczanie je na wodę, skoki przez ognisko, nocne kąpiele. A co najważniejsze – goście nie występują jako pospolici statyści, którzy biernie obserwują widowisko z trybun. Zostają oni pełnoprawnymi uczestnikami niezwykłej imprezy: poszukując kwiatu paproci, chodzą po rzeczywiście istniejących zamkach i zespołach ogrodowo-parkowych, polują na skarby białoruskich magnatów, walczą z wodnym, leśnym oraz innym folklorystycznym diabelstwem, a jednocześnie poznają geografię, historię i kulturę Białorusi.

Oprócz tradycyjnej kultury naszych wschodnich sąsiadów będą przedstawione współczesne arcydzieła muzyczne i taneczne.

Więc moc atrakcji  czeka na nas!

Nasz program:

17:00 – warsztaty z robienia broszek (kwiatki – chaber – narodowy symbol Białorusi)

18:00 – oficjalne rozpoczęcie wieczoru, powitanie gości

Zapraszamy serdecznie!

By Natalia Brelus

Cześć! Mam na imię Natalia. Jestem studentką dziennikarstwa i mam wielkie ambicje. :) Dziennikarstwo to mój drugi zawód. Pierwszym jest moje ukochane prawo. Pochodzę z Ukrainy, jednak posiadam polskie korzenie. Chcę być tą, która złączy oba narody i pomoże budować wspólny dialog. Niestety nie widzę swojej przyszłości jako dziennikarka, wierze, że moim przeznaczeniem jest dyplomacja i chciałabym kiedyś zostać ambasadorem Ukrainy w Polsce. Uważam jednak, że dziennikarstwo bardzo mi w tym pomoże. Mam tutaj możliwość poznania nowych ludzi, od których na pewno zarażę się motywacją do dalszej pracy 🙂