Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego zostanie uczczony przez nasz Uniwersytet.

Podczas wydarzenia przedstawiciele władz Lublina i uczelni przeczytają fragmenty prozy Olgi Tokarczuk, która niedawno otrzymała nagrodę Nobla.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony ponad 20 lat temu przez UNESCO. Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji. Ma ono również upamiętniać to, że język ojczysty jest bardzo ważny i dbałość o niego jest niesamowicie istotna. Przypomina także o różnorodności w zakresie języków. Ten dzień jest ustanowiony na 21 lutego, jednak na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej odbędzie się 28 lutego (ze względu na przerwę semestralną).

Jak ten dzień będzie obchodzony na naszej Uczelni?

28 lutego 2020 roku o godz. 10:00 na Wydziale Humanistycznym UMCS zostaną powitani goście. Chwilę później zostaną wręczone Medale Unii Lubelskiej. Następnie zostanie wygłoszony wykład prof. dra hab. Artura Rejtera pt. Między stałością i zmiennością. Z dziejów dyskursu naukowego. Zostaną także przeczytane fragmenty prozy Olgi Tokarczuk. Wydarzenie zakończy się o godz. 13:00.