fot. Maciej Rukaszdji
. Lublin News

Lublin w gronie 15 Miast Historycznych na mapie Europy!

W tym roku Lublin dołączył do zacnego grona Miast Historycznych 3.0 – projektu, w którym bierze udział 15 miast turystycznych, a wśród nich m. in. Edynburg, Budapeszt, Gdańsk, Lwów, Poznań, Tbilisi, Toruń czy Wrocław.

– Tego rodzaju współpraca miast historycznych w obszarze zarządzania turystyką jest bardzo cenna. Z roku na rok Lublin staje się coraz bardziej popularny wśród turystów, zarówno z Polski jak też z zagranicy. Szacowana liczba osób, które zatrzymały się we wszystkich lubelskich obiektach noclegowych w 2019 roku wyniosła blisko 600 tys. osób. Turyści przyjeżdżają tu by poznawać historię i ciekawe miejsca, wziąć udział w licznych wydarzeniach kulturalnych, posmakować lokalnej kuchni czy po prostu poczuć kameralną atmosferę miejsca – czytamy na stronie lubelskiego magistratu słowa Prezydenta Żuka.

Wielowiekowe dziedzictwo oraz silna oferta turystyczna miast historycznych wzmacniają tożsamość mieszkańców, budują ich markę, przyczyniają się do rozwoju gospodarczego. Z drugiej strony, miasta historyczne stają przed wyzwaniem, które niesie za sobą coraz intensywniejszy ruch turystyczny.

Celem projektu Miasta Historyczne 3.0 jest wymiana wiedzy, dyskusja nad problemami, doświadczeniami, rozwiązaniami stosowanymi w miastach historycznych w aspekcie rozwoju turystyki dla poszukiwania wspólnych narzędzi zrównoważonego rozwoju.

W roku 2019 Miasto Lublin otrzymało tytuł „Polskiej Marki Turystycznej” nadanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Kapituła konkursowa szczególnie podkreślała spójność działań promocyjnych oraz wysoki poziom zarządzania ofertą turystyczną Miasta Lublin.

Maciej Cieciora

Dziennikarz, konferansjer, student. Szef działu informacji w magazynie studentów Polformance. Pochodzę ze Starachowic, mieszkam w Lublinie. Aktualnie należę do Studenckiego Koła Dziennikarskiego UMCS oraz współredaguje magazyn. Miałem przyjemność pracować i zdobywać nowe doświadczenia w: Telewizja POLSAT, Gazeta Starachowicka – prowadzący dwa internetowe programy- Co Słychać oraz #Sławniprywatnie, Radio ESKA, Echo Dnia Starachowice, TVP3 Kielce. Współprowadziłem również imprezy miejskie, powiatowe oraz wydarzenia kulturalne. Ze światem mediów związany jestem od 5 lat. Byłem również przewodniczącym VII kadencji Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach. Obecnie studiuję Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na UMCS w Lublinie.