Po 56. dniach od 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, znamy ostateczny wynik tegorocznej zbiórki. Jest on nie tylko znacznie większy od kwoty deklarowanej 12 stycznia 2020 roku, ale i rekordowy. Takiego wyniku jeszcze nie było!

Tegoroczna zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbyła się pod hasłem „Wiatr w żagle”. Podsumowała ją dzisiejsza konferencja prasowa, podczas której ogłoszono ostateczny wynik 28. Tegoroczna kwesta osiągnęła rekordową sumę 186 133 610, 66 zł! Jest ona większa o ponad 10 000 000 zł w porównaniu do zeszłorocznego wyniku.

Cel tegorocznej zbiórki

Pieniądze mają zostać przeznaczone na polepszenie standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. – Orkiestra skupiła się przede wszystkim na takich dziedzinach medyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia. Do urządzeń, które zostaną zakupione dzięki zbiórce, należy wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, czy zakładów diagnostyki obrazowej. Są to m.in.: lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C, zestawy endoskopowe. […] Cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. Pierwszy Konkurs Ofert, w ramach którego odbędzie się zakup sprzętu za środki zebrane w 28. Finale, zaplanowany jest na maj. – czytamy na stronie WOŚP.

Internet czy zbiórka publiczna?

W trakcie tegorocznego finału pieniądze zbierało około 1 750 sztabów, w tym ponad 100 za granicą. 12 stycznia na ulicę miast wyszło 120 000 wolontariuszy, rozdając 35 000 000 samoprzylepnych serduszek. W trakcie zbiórki publicznej zebrano 116 707 864,39 zł. Niewiele mniej zebrano przekazując pieniądze elektronicznie – 68 804 108,17 zł. Największą kwotę uzyskano przez podarowany sprzęt medyczny – 621 668,10 zł.
Koszt zbiórki wyniósł 4 910 592,81 zł.

Apel do Polaków

W trakcie konferencji prasowej Jerzy Owsiak odniósł się także do przekazania przez rząd 2 miliardów złotych na TVP, zachęcając do wyrażenia swojego sprzeciwu wobec przeznaczenia tak dużej kwoty na telewizję publiczną. Więcej na stronie https://www.facebook.com/search/top/?q=jerzy%20owsiak&epa=SEARCH_BOX