100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

Dzisiaj mija dokładnie sto lat od narodzin papieża Polaka. 18 maja 1920 w Wadowicach na świat przyszedł Karol Wojtyła.

Tu, w tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło – tak mówił Jan Paweł II podczas przemówienia wygłoszonego 16 czerwca 1999 roku w swoim rodzinnym mieście.

Już od najmłodszych lat Karol Wojtyła zmagał się z trudnościami – przedwczesna śmierć matki, wybuch II Wojny Światowej. Mimo tego mocno trwał w swojej wierze, która doprowadziła go do kapłaństwa w 1946 roku. Organizował życie duszpasterstwa akademickiego, kursy dla narzeczonych, prowadził rekolekcje. Wyjeżdżał ze studentami na wyprawy kajakowe, wędrował po górach z młodymi. W kolejnych latach został biskupem, metropolitą krakowskim a w 1967 roku kardynałem.

Po niespodziewanej śmierci papieża Jana Pawła I, 16 października 1978 świat znów skierował swoje oczy w stronę Watykanu. Wybrano papieża – Polaka. Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II i rozpoczął swój pontyfikat. Jego działalność wpłynęła na życie wielu ludzi. Dlatego też zaraz po śmierci 2 kwietnia 2005 roku wierni skandowali „Santo subito”. Został ogłoszony błogosławionym 1 maja 2011 roku a 27 kwietnia 2014 świętym.

Z okazji rocznicy urodzin organizowanych jest wiele akcji. Na Twitterze ludzie dzielą się wspomnieniami i dziękują za dar życia Jana Pawła II pod hashtagiem #ThankYouJohnPaul2. Zaplanowano również szereg innych wydarzeń, wśród nich koncert Santo Subito – Prorok naszych czasów organizowany przez Biuro Programu „Niepodległa” oraz TVP. Ze względu na obecną sytuację część wydarzeń z okazji rocznicy zostanie zrealizowana w Internecie. Część została przeniesiona na drugą połowę roku.

Dobra muzyka, humor i długi spacer. Kontakt: anna.marek.jk@gmail.com