Nowy film Tomasza Sekielskiego „Zabawa w chowanego”. Gdzie obejrzeć?

Fot. fragment filmu "Zabawa w chowanego"/YouTube

„Zabawa w chowanego” to drugi dokument wyprodukowany przez braci Sekielskich, ukazujący historie osób, które jak twierdzą, są ofiarami księży pedofilów. Film ukazał się ponownie na platformie YouTube i podobnie jak „Tylko nie mów nikomu” został zrealizowany dzięki zbiórce pieniędzy na Patronite. Dokument „Zabawa w chowanego” ukazał się 16 maja 2020 r. i w ciągu 7 godzin obejrzało go ponad 750 000 osób.

„Zabawa w chowanego” to drugi dokument wyprodukowany przez braci Sekielskich, ukazujący historie ofiar księży pedofilów. To, co odróżnia go od „Tylko nie mów nikomu” to to, że skupia on się na konkretnych osobach oskarżanych o pedofilię, rozszerzając tło sprawy o stosunek innych księży, biskupów, a nawet samego Watykanu, do kwestii homoseksualizmu i pedofilii wśród posługujących kapłanów.

Kto „bawi się w chowanego”?

Fot. „Zabawa w chowanego”/YouTube

Film trwa około 1,5 godziny i zawiera relacje świadków, konfrontacje z księżmi, wypowiedzi prawników, nagrania z ukrytych kamer oraz odbytej sprawy sądowej. Dokument ujawnia także sprawę tajnych wytycznych dla prokuratorów, badających sprawy pedofili w kościele. Wszystkie przedstawione dokumenty, relacje oraz nagrania wskazują na to, że pomimo wielkiego poruszenia w kościele po „Tylko nie mów nikomu” oraz wielu głośnych zapowiedzi politycznych, nie zmieniło się w tej sprawie nic. Jak wskazuje Tomasz Terlikowski, potrzeba wielkiej rewolucji w mentalności ludzi oraz egzekwowaniu tych spraw przez organy państwowe, by zmusić kościół do realnej ochrony najmłodszych wiernych i wyciągania surowych konsekwencji dla księży pedofilów.

Komentarze na temat filmu

Do filmu odniosło się już wiele osób ze świata mediów i kultury. Wszyscy twierdzą jednogłośnie, że jest to wstrząsający, wartościowy film, który ukazuje ogromne cierpienie ofiar pedofilów oraz „zamiatanie sprawy pod dywan” przez wszystkie osoby, które wiedziały o tym przestępstwie – innych księży, biskupów, wyższych władz kościoła katolickiego, a niekiedy nawet członków ich rodzin.
Film skomentował się m.in. dziennikarz Janusz Schwertner, Karolina Korwin-Piotrowska,Tomasz Raczek, Agnieszka Gozdyra czy Tomasz Terlikowski.

Fot. Post Tomasza Terlikowskiego/Facebook

„Zabawa w chowanego” braci Sekielskich to film lepszy i mocniejszy, niż ,,Tylko nie mów nikomu”. To opowieść o wierzących ofiarach, o tym, jak krzywdzone były dzieci ludzi bliskich Kościołowi, systemowym kryciu przestępcy, o religijnej nowomowie służącej do usprawiedliwienia pedofilii, o układzie ponad diecezjami, który pozwala kryć pewne rzeczy, ale także o złych praktykach prokuratury. Tej prokuratury. To bardzo mocny, oskarżycielski film. Przynajmniej jeden hierarcha powinien podać się po nim do dymisji albo zostać odwołany. – napisał na swoim profilu na Facebook’u dziennikarz Tomasz Terlikowski.

Dokument „Zabawa w chowanego” dostępny pod adresem: https://studio.patronite.pl/sekielski/podglad-filmu     oraz   https://youtu.be/T0ym5kPf3Vc.