.

#słodkiponiedziałek – ciastka kakaowe

Nie zwalniamy tempa i witamy wszystkich w kolejnym #słodkimponiedziałku. Dzisiaj proponujemy, aby na deser podać pyszne i kruche ciastka kakaowe.

Składniki:

• 2 szklanki mąki
  • ¾ szklanki cukru pudru
  • 1 jajko
  • 1 kostka masła
  • 2 łyżki kakao
  • łyżeczka cukru wanilinowego
  • ewentualnie możecie dorzucić trochę cynamonu

Przygotowanie:

Wszystkie składniki (prócz kakao i cynamonu) zagniećcie na gładkie ciasto. Następnie podzielcie je na 2 części i do jednej dorzućcie kakao i cynamon. Rozwałkujcie jedną część ciasta na placek grubości mniej więcej 3cm, na niego połóżcie drugą, także rozwałkowaną część i zwińcie w rulon. Włóżcie do lodówki na 20 minut, a potem do zamrażalnika na 5-10 minut. Po wyciągnięciu, pokrójcie rulon w krążki i pieczcie ok 20 minut w 180 stopniach (gdy jasna część ciasta zacznie się rumienić, znaczy że ciastka są już gotowe).

Zdrowy zakątek

Czy kakao może wydłużyć życie? Po pytanie było fundamentem dla badaczy z Harvard Medical School, którzy analizowali dietę plemienia Kuna z Panamy i odkryli, że ci którzy spożywali 40 filiżanek kakao tygodniowo o wiele rzadziej chorują i nie zapadają na demencję. Te cudowne ziarenka hamują proces pogarszania się pamięci u osób starszych. Kakao jest źródłem przeciwutleniaczy, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu krążenia. Dodatkowo łagodzi stres i poprawia nastrój. Trzeba jednak pamiętać, że mimo tego iż kakao posiada wiele wartości odżywczych, jest silnym alergenem.

Po więcej przepisów (nie tylko słodkich) zapraszamy na naszego Instagrama : Vegetka00.

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS.