Lublin News Polityka

Rusza Budżet Obywatelski

To już VII edycja Budżetu Obywatelskiego, w której mieszkańcy mogą mieć realny wpływ na inwestycje oraz wydarzenia organizowane w ich dzielnicach. Rusza nabór wniosków, a miasto czeka na nowe pomysły mieszkańców Lublina. Realizacja zwycięskich projektów w 2021 roku.

fot. FB/ Obywatelski Lublin

VII edycja będzie inna od poprzednich. W tym roku władze miasta przewidziały nowy podział środków dla projektów ogólnomiejskich i dzielnicowych, a także większe znaczenie dostępności projektów dla mieszkańców. Z uwagi na obciążenie finansów Lublina spowodowane epidemią, tegoroczna kwota gwarantowana w ramach Budżetu Obywatelskiego wynosi 12 mln 150 tys. zł. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym wysokość budżetu obywatelskiego wynosi co najmniej 0,5% wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu.

– Wiele często drobnych spraw doczekało się realizacji dzięki aktywności i determinacji Lublinian. Nie ma lepszego sposobu na poprawę jakości życia naszej najbliższe okolicy niż Budżet Obywatelski, dlatego zachęcam do udziału w jego kolejnej edycji. Niestety ze względu na stan epidemii finanse miasta są znacząco obciążone, dlatego zmuszeni jesteśmy do zmniejszenia środków przeznaczonych w tym roku na Budżet Obywatelski. Wierzę jednak, że jest to sytuacja jednorazowa i przy kolejnym naborze wrócimy do poziomu środków z poprzednich lat – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

Nabór projektów potrwa do 6 lipca. Wnioski można składać za pośrednictwem portalu internetowego www.obywatelski.lublin.eu (sposób zalecany z uwagi na sytuację epidemiczną) lub tradycyjnie, składając wypełniony formularz w Biurze Obsługi Mieszkańca. Każdy projekt musi zawierać listę poparcia co najmniej 2 osób (w tym autora). W wersji elektronicznej wystarczy dołączyć skan takiego pisma.

Regulamin i cennik miejski znajdują się na stronie: www.lublin.eu/budzetobywatelski w zakładce VII edycja. Pomoc przy pisaniu wniosku mieszkańcy uzyskają w Biurze Partycypacji Społecznej: tel. 81 466 19 00, mail obywatelski@lublin.eu

fot. FB/ Obywatelski Lublin

Dziennikarz, konferansjer, student. Szef działu informacji w magazynie studentów Polformance. Pochodzę ze Starachowic, mieszkam w Lublinie. Aktualnie należę do Studenckiego Koła Dziennikarskiego UMCS oraz współredaguje magazyn. Miałem przyjemność pracować i zdobywać nowe doświadczenia w: Telewizja POLSAT, Gazeta Starachowicka – prowadzący dwa internetowe programy- Co Słychać oraz #Sławniprywatnie, Radio ESKA, Echo Dnia Starachowice, TVP3 Kielce. Współprowadziłem również imprezy miejskie, powiatowe oraz wydarzenia kulturalne. Ze światem mediów związany jestem od 5 lat. Byłem również przewodniczącym VII kadencji Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach. Obecnie studiuję Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na UMCS w Lublinie.