Wybory rektora UMCS

Źródło: cogito.com

Już 26 czerwca w lubelskim Centrum Spotkania Kultur zostanie wybrany nowy rektor UMCS. O prestiżowy fotel walczą prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Radosław Dobrowolski i dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Robert Litwiński.

Wybory rektora miały odbyć się 22 kwietnia, jednak ze względu na epidemię koronawirusa, zostały przesunięte.

W głosowaniu przeprowadzonym w trybie obiegowym 30 marca Senat podjął decyzję o zmianie uchwały wyborczej. Ustalono nowe terminy:

– wyboru elektorów dokonujących wyboru Rektora       do 29 maja

– zgłoszenie kandydatów na Rektora                                 do 10 czerwca

– zaopiniowanie kandydatów na Rektora przez Senat   17 czerwca

– wybór Rektora                                                                       26 czerwca

– wybór przedstawicieli do Senatu                                       do 12 lipca

Rektora wybiera 200 elektorów podzielonych na cztery grupy: pracowników z tytułem naukowym (111 osób), nauczycieli akademickich (36 osób), pracowników niebędących nauczycielami (13 osób) i studentów oraz doktorantów (40 osób). Co ciekawe pierwsze wybory elektorów studenckich zostały unieważnione. Okazało się, że osoby biorące udział w głosowaniu nie miały do tego prawa.

O stanowisko rektora walczy dwóch kandydatów prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Radosław Dobrowolski, który jest zwolennikiem kontynuacji obecnej polityki UMCS i dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Robert Litwiński, opowiadający się za zmianami na uczelni.

–  Wybory na rektora UMCS są szalenie ważne dla uczelni. Dzięki nim Uniwersytet sam decyduje o swojej niezależności. To właśnie pracownicy UMCS dokonują wyboru człowieka, który będzie nimi w przyszłości kierował. – mówi Dominika Cinner, studentka. – Każdy z kandydatów jest świetnie przygotowany merytorycznie. Jeśli chodzi o Pana Profesora Dobrowolskiego, to w tym momencie jest on zastępcą ustępującego rektora. Jest to człowiek, który posiada kompetencje do zarządzania uczelnią, a to jego istotna zaleta. Natomiast Pan Profesor Litwiński jest dziekanem Wydziału Humanistycznego. W mojej opinii jest on powiewem świeżości na naszej uczelni – dodaje.

Programy wyborcze obu kandydatów dostępne tutaj.