UMCS

Wybory rektora UMCS

Już 26 czerwca w lubelskim Centrum Spotkania Kultur zostanie wybrany nowy rektor UMCS. O prestiżowy fotel walczą prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Radosław Dobrowolski i dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Robert Litwiński.

Wybory rektora miały odbyć się 22 kwietnia, jednak ze względu na epidemię koronawirusa, zostały przesunięte.

W głosowaniu przeprowadzonym w trybie obiegowym 30 marca Senat podjął decyzję o zmianie uchwały wyborczej. Ustalono nowe terminy:

– wyboru elektorów dokonujących wyboru Rektora       do 29 maja

– zgłoszenie kandydatów na Rektora                                 do 10 czerwca

– zaopiniowanie kandydatów na Rektora przez Senat   17 czerwca

– wybór Rektora                                                                       26 czerwca

– wybór przedstawicieli do Senatu                                       do 12 lipca

Rektora wybiera 200 elektorów podzielonych na cztery grupy: pracowników z tytułem naukowym (111 osób), nauczycieli akademickich (36 osób), pracowników niebędących nauczycielami (13 osób) i studentów oraz doktorantów (40 osób). Co ciekawe pierwsze wybory elektorów studenckich zostały unieważnione. Okazało się, że osoby biorące udział w głosowaniu nie miały do tego prawa.

O stanowisko rektora walczy dwóch kandydatów prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Radosław Dobrowolski, który jest zwolennikiem kontynuacji obecnej polityki UMCS i dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Robert Litwiński, opowiadający się za zmianami na uczelni.

–  Wybory na rektora UMCS są szalenie ważne dla uczelni. Dzięki nim Uniwersytet sam decyduje o swojej niezależności. To właśnie pracownicy UMCS dokonują wyboru człowieka, który będzie nimi w przyszłości kierował. – mówi Dominika Cinner, studentka. – Każdy z kandydatów jest świetnie przygotowany merytorycznie. Jeśli chodzi o Pana Profesora Dobrowolskiego, to w tym momencie jest on zastępcą ustępującego rektora. Jest to człowiek, który posiada kompetencje do zarządzania uczelnią, a to jego istotna zaleta. Natomiast Pan Profesor Litwiński jest dziekanem Wydziału Humanistycznego. W mojej opinii jest on powiewem świeżości na naszej uczelni – dodaje.

Programy wyborcze obu kandydatów dostępne tutaj.

Jestem studentem Dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz Politologii na UMCS. Uwielbiam kontakt z drugim człowiekiem, bo uważam, że każdy można nas zainspirować do wielkich rzeczy. Od dobrych kilku lat działam w Polformance, i w kołach naukowych: Politologicznym i Dziennikarskim. Kiedyś wiązałem swoją przyszłość z dziennikarstwem (zdarzało mi się pisywać dla Dziennika Wschodniego). Najczęściej zajmowałem się tematami sportowymi i politycznymi. Teraz sam chciałbym stać się częścią świata polityki. Tworzenie nowej rzeczywistości jest znacznie bardziej intrygujące od jej komentowania. Hobbystycznie zajmuje się pisaniem wierszy. Nie mam marzeń. Mam cele, które sukcesywnie realizuję. No dobra jedno marzenie mam. Chciałbym postawić sobie Exegi Monumentum - na zawsze zapisać się w ludzkich sercach i umysłach. Wtedy będę mógł śmiało powiedzieć, że moje życie było naprawdę spełnione