Semestr zimowy 2020/2021 na UMCS – czego możemy się spodziewać?

Poprzednia połowa roku akademickiego była zarówno dla studentów, jak i wykładowców nie lada wyzwaniem, ponieważ po raz pierwszy system e-lerningowy został wykorzystany na tak dużą skalę w Polsce. Jaka forma nauczania jest najbardziej prawdopodobna w nadchodzącym semestrze zimowym na UMCS oraz kiedy zostanie opublikowane oficjalne zarządzenie?

Do końca wakacji pozostały 2 miesiące. W związku z tym wielu studentów zaczęło się zastanawiać, na jaką w tym roku formę nauczania zdecydują się uczelnie w Polsce. Pamiętajmy, że dla „dojeżdżających” studentów jest to kwestia uzależniająca m.in. znalezienie mieszkania. Na decyzję władz nerwowo czekają także właściciele mieszkań, którzy dotkliwie odczuli opuszczenie wynajmowanych pokojów przez studentów w trakcie pandemii koronawirusa. Kiedy zatem poznamy decyzję o formie odbywania zajęć?

W ubiegły poniedziałek (27 lipca 2020) media obiegła informacja podana przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraska na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia, dotycząca powrotu dzieci do szkół. Wiceminister stwierdził, że powrót uczniów do szkół jest uzależniony od sytuacji epidemiologicznej pod koniec sierpnia, a ostateczna decyzja zostanie podjęta na tydzień bądź dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego. Dodał, że podobna procedura będzie dotyczyć uczelni i odbędzie się w październiku.

Kiedy UMCS poinformuje studentów o formie nauczania?

W związku z doniesieniami medialnymi skierowaliśmy zapytanie dotyczące terminu oraz najbardziej prawdopodobnej formy nauczania w zbliżającym się roku akademickim na UMCS. Czy władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej planują poinformować studentów o formie odbywania zajęć w nadchodzącym roku akademickim, tak jak stwierdził wiceminister, tzn. dopiero na tydzień bądź dwa przed rozpoczęciem roku akademickiego? Obecnie Biuro Prasowe UMCS udzieliło odpowiedzi dotyczącej nadchodzącego semestru zimowego.

– […] w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie trwają prace nad wydaniem stosownego zarządzenia dotyczącego formy kształcenia w nadchodzącym semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021. Jego wydanie planowane jest wstępnie na sierpień br. i uzależnione m.in. od oczekiwanych decyzji oraz rekomendacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (planowane na koniec lipca br.) – napisała Magdalena Drwal z Biura Prasowego UMCS.

Forma realizacji zajęć

Obecnie władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pracują także nad stworzeniem planu organizacji zajęć. Jak wynika z odpowiedzi, bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest forma realizacji zajęć w formie blending learning (hybrydowej).

– Trwają prace nad stworzeniem najkorzystniejszego scenariusza, który zostałby wdrożony od października br. Wstępnie zakładana jest możliwość realizacji zajęć w formie blending learning (hybrydowej) – łączącej nauczanie w formie tradycyjnej, które będzie możliwe, o ile sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli (m.in. w budynkach Uczelni z obowiązkiem zachowania wszelkich zasad reżimu sanitarnego wynikających z wytycznych GIS), a także nauczanie zdalne z wykorzystaniem platform i narzędzi cyfrowych – napisała Magdalena Drwal. – Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły – są to plany na koniec lipca i mogą ulec zmianie – dodała.

W zależności od terminu wydania stosownego zarządzenia osobą wydającą dokument będzie obecny Rektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Michałowski bądź nowy Rektor prof. dr hab. Radosław Dobrowolski.