Kamala Harris- o niej mówi cały świat!

fot. David Paul Morris / Bloomberg via Getty Images

Zostanie pierwszą kobietą i pierwszą niebiałą osobą na stanowisku wiceprezydenta Zjednoczonych Stanów Ameryki. Kim jest Kamala Harris? To ona za cztery lata może walczyć o Biały Dom!

-Chociaż mogę być pierwszą kobietą na tym stanowisku, na pewno nie będę ostatnią, ponieważ każda mała dziewczynka, która teraz na nas patrzy- widzi, że to kraj możliwości– mówiła podczas swojego wystąpienia Kamala Harris, pierwsza kobieta na stanowisku wiceprezydenta elekta USA od 244 lat.

Kim Jest nowa wiceprezydent elekt USA?

Jej matka przyjechała do Ameryki z Indii, ojciec z Jamajki – Kamala Harris ma 56 lat. Jest senatorem z Kalifornii a w latach 2011–2017 prokurator generalna Kalifornii, w latach 2004–2011 prokurator okręgowa San Francisco, w latach 1990–1998 zastępczyni prokuratora okręgowego hrabstwa Alameda. Ma młodszą siostrę, Mayę Harris, która była szefową jej kampanii prezydenckiej. W 1986 ukończyła studia na Uniwersytecie Howarda, zdobywając stopień bachelor’s degree z politologii i ekonomii. Podczas studiów była członkiem rady studentów sztuk wyzwolonych, brała udział w debatach, organizowała programy mentorskie dla lokalnej młodzieży, protestowała przeciwko segregacji rasowej i wstąpiła do korporacji studentek Alpha Kappa Alpha, która była pierwszym tego typu afroamerykańskim studenckim bractwem. Następnie w 1989 na Uniwersytecie Kalifornijskim ukończyła prawo i zdobyła stopień juris doctor. Jako główny powód dla podjęcia się kariery w organach ścigania, Kamala mówiła o potrzebie „siedzenia przy stole, przy którym podejmowane są decyzje” oraz tym, że „świat potrzebuje więcej prokuratorów, którzy są świadomi społecznie”.

21 stycznia 2019 w programie telewizyjnym Good Morning America telewizji ABC News ogłosiła rozpoczęcie swojej kampanii wyborczej w prawyborach Partii Demokratycznej przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na następny rok. 3 grudnia 2019 wycofała swoją kandydaturę z powodu wyczerpania środków finansowych na prowadzenie kampanii .11 sierpnia 2020 Joe Biden ogłosił Harris swoją kandydatką na urząd Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

Za cztery lata nowa prezydent Ameryki?

78-letni Joe Biden mówi głośno i wyraźnie, że w Białym Domu zamierza spędzić tylko jedną kadencję, Oznacza to, że Kamala Harris w naturalny sposób stanęłaby do walki o urząd prezydenta USA. Gdyby sięgnęła po najwyższy urząd w państwie, byłoby to ziszczeniem marzeń amerykańskich sufrażystek – dokładnie sto lat po tym, jak wywalczyły one prawo kobiet do głosowania. Jej Ameryka to kraj dla wszystkich bez względu na rasę, wiarę, pochodzenie czy orientację seksualną.

Już teraz Amerykanki i Amerykanie pokochali nową wiceprezydent. Wzbudza ona tak duże zainteresowanie, że Google Trends odnotowało kilkukrotnie wyższe wskaźniki wyszukiwania jej nazwiska niż Joe Bidena czy Donalda Trampa.

fot. FB/ Kamala Harris

fot. wyróżnione: David Paul Morris / Bloomberg via Getty Images