Lublin z tytułem Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023?

Wszystko na to wskazuje, że to właśnie Lublin może otrzymać tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży w 2023 roku. Po ponad pół roku intensywnych przygotowań, w najbliższy poniedziałek, Miasto Lublin przedstawi finałową prezentację w konkursie o ten prestiżowy tytuł. Zwycięzcę poznamy 25 listopada. Na podium europejskich miast, obok Lublina znalazły się rosyjski Kazań i rumuńskie Baia Mare.

Aplikacja, którą Miasto Lublin złożyło w konkursie o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży koncentruje się na trzech obszarach: Miasto dla młodzieży, Młodzież dla miasta oraz Młodzież i miasto. Pierwsza kategoria zawiera szeroki zakres działań zaprojektowanych przez Miasto z myślą o młodych mieszkańcach. Drugi obszar opisuje wkład młodzieży w program – projekty i inicjatywy opracowane i wdrożone przez młodych lub organizacje młodzieżowe, z którymi współpracują. Poza tym obejmuje on również wyniki zaangażowania wolontariuszy w przygotowanie i wdrożenie działań Europejskiej Stolicy Młodzieży. Z kolei ostatnia grupa tematyczna obejmuje współpracę i partnerstwo pomiędzy Miastem i jednostkami miejskimi w Lublinie, a młodzieżą, organizacjami młodzieżowymi i innymi zainteresowanymi stronami w zakresie opracowywania i wdrażania wspólnych przedsięwzięć.

– Obecność w finale prestiżowego konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży to ogromne wyróżnienie i potwierdzenie silnej pozycji kulturalnej i turystycznej Lublina. Jesteśmy europejskim miastem, które swoimi pomysłami i programem śmiało konkuruje z innymi metropoliami. Do finałowej trójki miast weszliśmy z wysokimi ocenami od reprezentantów wielu ważnych, europejskich instytucji i organizacji. Mamy szansę zostać Europejską Stolicą Młodzieży i wierzę, że tytuł ten trafi do Lublina – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

fot. Miasto Lublin

Swoje nadzieje na wygraną wyraziła również Beata Stepaniuk- Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, która koordynuje przygotowania Lublina w tym konkursie.

– Aplikacja finałowa to efekt kilkumiesięcznych prac, rozmów, wymiany inspiracji i pomysłów zespołu osób, który bardzo mocno zaangażował się w ten ważny projekt. W działaniach uczestniczyli także przedstawiciele i przedstawicielki Młodzieżowej Rady Miasta, Zespołu ds. Dzieci i Młodzieży, środowiska studenckiego, organizacji i grup młodzieżowych. Wypracowane idee były konsultowane ze środowiskiem skupiającym i współpracującym z młodzieżą. Dziękuję wszystkim za ten twórczy czas. Jestem przekonana, że wspólnie udało nam się stworzyć najciekawszy w Europie program obchodów. Zaplanowana w nim liczba wydarzeń oraz wartość budżetu przeznaczona na ich realizację, pokazują skalę przedsięwzięcia – mówi wiceprezydent Beata Stepaniuk- Kuśmierzak.

Bardzo istotnym elementem aplikacji jest przewidywany wpływ uzyskania przez Miasto Lublin tytułu, czyli to jak Europejska Stolica Młodzieży wpłynie na miasto i młodzież oraz jakie trwałe zmiany może wprowadzić. Budżet na działania programowe Europejskiej Stolicy Młodzieży w latach 2021-2023 zaplanowany jest na kwotę około 27 mln zł, a w samym 2023 roku na działania dla młodzieży Miasto chce przeznaczyć ponad 13 mln zł. W programie znalazły się 73 duże wydarzenia i festiwale. Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku.

fot. Miasto Lublin