Przemysław Czarnek do dymisji?

fot. FB/ Przemysław Czarnek

345 osób ze środowiska akademickiego apeluje o odwołanie ministra Czarnka ze stanowiska Ministra Edukacji i Nauki. Pismo przeciwko byłemu wojewodzie lubelskiemu zostało skierowane do kancelarii prezydenta oraz prezesa rady ministrów. Jakie będą efekty tego apelu?

W dokumencie zwrócono uwagę m.in. że „w wypowiedziach dr. hab. Czarnka widoczne są rażący brak poszanowania ludzi o innych poglądach, ukrainofobia, antysemityzm, dehumanizacja osób nieheteronormatywnych, mizoginizm oraz pochwalanie kar cielesnych wobec dzieci”. Jak dalej argumentują autorzy pisma osoba o takich poglądach „budzi zdecydowany sprzeciw i grozi całkowitym załamaniem się rozwoju edukacji i nauki, których jednym z celów (poza przekazywaniem wiedzy) jest kształtowanie postawy dialogu i szacunku dla każdego człowieka oraz otwartości na inne poglądy”.

O co poszło?

„W ostatnich dniach dr hab. Przemysław Czarnek rozpoczął bezprecedensowy proces zastraszania dyrektorów szkół i rektorów uczelni. Uczelniom, które w środę, 28 października ogłosiły godziny rektorskie, zagroził odebraniem środków na badania statutowe oraz wyraził zamiar stosowania kryterium politycznego i ideologicznego przy ocenie wniosków na badania naukowe. W naszej ocenie jest to absolutnie niedopuszczalne, bowiem w ocenie wniosków i badań powinny być stosowane wyłącznie kryteria merytoryczne. A do oceny wniosków na badania naukowe dr hab. Przemysław Czarnek nie ma ani kwalifikacji, ani uprawnień” – czytamy apel autorów dokumentu skierowanego do najważniejszych osób w państwie.

Twórcy dokumentu uważają, że edukacja na wszystkich etapach to najważniejsze zadanie, jakie stoi przed państwem.

Jak na razie ani prezydent, ani premier nie odnieśli się do wysłanego dokumentu środowiska akademickiego.