Światowy Dzień Filozofii w Lublinie

„(Nie)pewność” to hasło V edycji Światowego Dnia Filozofii, który odbędzie się 19 listopada w Lublinie. Wydarzenie organizowane przez Wydział Filozofii i Socjologii UMCS, Międzynarodowe Szkoły Paderewski oraz Dom Słów składa się z dziesięciu spotkań skierowanych do osób w każdym wieku. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, prawie wszystkie wydarzenia będą miały charakter zdalny.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzeń jest „(Nie)pewność”. Organizatorzy, wybierając to hasło inspirowali się wszystkimi tym, co przyniósł nam rok 2020. Podczas spotkań uczestnicy spróbują znaleźć odpowiedzi na pytania takie jak: czy filozof doświadcza poczucia pewności? Jaką rolę wątpieniu przypisuje teologia? Jak bardzo zmieniły się mass media w dobie fake newsów? Organizatorzy chcą się przede wszystkim przyjrzeć temu, jak poczucie pewności i dyskomfort niepewności rezonują w filozofii. W końcu to na niepewności jest budowana cała filozoficzna postawa namysłu nad światem, a nic tak nie utrzymuje nas w jej poczuciu, jak obecna sytuacja na świecie.

Spotkania odbywać się będą w ciągu całego dnia — od godziny 9 do 20. Jednak po raz pierwszy zostały one przeniesione do internetu. Decydujący wpływ na tę decyzję miała sytuacja epidemiologiczna w Polsce. Jedynym wydarzeniem, które odbędzie się w świecie rzeczywistym, jest akcja bookcrossingowa: „(Nie)wybieraj książki po okładce”, podczas której każdy będzie mógł zabrać do domu tajemniczą książkę, owiniętą w szary papier.

Inne wydarzenia, w których będzie można wziąć udział (już nie ruszając się z własnej kanapy) to projekcja materiału video: „(Nie)pewność”, warsztaty oraz rękodzieło filozoficzne dla młodzieży w wieku szkolnym, wykład on-line: „Prawda, prawdopodobieństwo, niepewność. Filozoficzne konsekwencje współczesnej fizyki”, dyskusje w ramach „Sokrates Cafe” oraz „Spotkanie z filozofią: (Nie)pewność” oraz kinozofia: „(Nie)pewność w filozofii i filmie pt. „Antropocen: epoka człowieka”.

Wydział Filozofii i Socjologii UMCS, Międzynarodowe Szkoły Paderewski oraz Dom Słów serdecznie zapraszają do udziału wszystkich zainteresowanych. Więcej szczegółów na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.dzienfilozofii.pl.

Korekta: Anna Marek