Wielki sukces studentów UMCS!

Po raz pierwszy w historii studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej zwyciężyli w klasyfikacji medalowej Akademickich Mistrzostw Polski. Reprezentanci UMCS zdobyli 16 złotych, 6 srebrnych oraz 7 brązowych krążków.

źródło: azs.umcs.pl

W zawodach walczyły 133 uczelnie z całej Polski. W zestawieniu punktowym UMCS zajął piąte miejsce w kraju i drugie wśród uniwersytetów. Dumny z osiągnięcia studentów nie kryje Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski:

– Każdy sukces, w każdej dziedzinie cieszy. Zarówno ten mały, jak i duży. Sukcesy naukowe, kulturalne, sportowe  – wszystkie budują dobry wizerunek Uniwersytetu. Ostatnie osiągnięcie sportowe – zwycięstwo w klasyfikacji medalowej Akademickich Mistrzostw Polski – choć oczekiwane, uznać należy za spektakularne. Efekt nie tylko cieszy, ale bardzo dobrze wpisuje się w wizję rozwoju uczelni kompletnej, zrównoważonej, dbającej o rozwój wszystkich sfer aktywności akademickiej. Wspominając o uczelni kompletnej, miałem na myśli wizję rozwoju Uniwersytetu, zainicjowaną przez mojego poprzednika ‒ prof. Stanisława Michałowskiego. Dzisiejsze osiągnięcie sportowców UMCS w Akademickich Mistrzostwach Polski to w dużej mierze jego zasługa i efekt konsekwentnie realizowanej polityki wizerunkowej. W obecnej kadencji tę ogólną wizję rozwoju uczelni kompletnej chcemy kontynuować – tłumaczy Rektor UMCS-u.

Prezes Zarządu Klubu Uczelnianego AZS UMCS Lublin – Rafał Walczyk podkreśla natomiast, że sukces sportowców jest również sukcesem Uczelni, która stwarza doskonałe warunki do sportowego rozwoju:

-Końcowy wynik jest dla nas wszystkich wielkim sukcesem, bo była to wyjątkowa edycja Akademickich Mistrzostw Polskich. Praktycznie każda dyscyplina wymagała ogromnych starań, by nasi studenci bezpiecznie mogli dotrzeć na miejsce i uczestniczyć w zawodach. Wspomniany sukces nie byłby możliwy, gdyby nie doskonała współpraca z Uczelnią. Od wielu lat Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie stwarza bardzo dobre warunki do uprawiania sportu dla studentów, a to procentuje w Akademickich Mistrzostwach Polski. Ten wynik to przede wszystkim wynik naszych studentów oraz pracowników UMCS. Właśnie im należą się ogromne brawa za mobilizację, walkę do końca i naprawdę wielkie poświęcenie. Ta edycja pokazała ducha sportu, który jest tym większy, im więcej pojawia się na drodze przeciwności – zauważa Rafał Walczak.

W klasyfikacji generalnej triumfowała Politechnika Gdańska (2687,5 punktów). Za jej placami uplasowały się: Uniwersytet Warszawski (2386,5) oraz Politechnika Śląska (2186). UMCS w tym zestawieniu był piąty (1862)

Korekta: Dawid Kobylański