Reprezentacja Polski rywalizowała w konkursie drużyn mieszanych w Rasnovie!

Trzeci raz w historii Pucharu Świata został przeprowadzony konkurs drużyn mieszanych. Najlepsza na obiekcie HS97 w rumuńskim Rasnovie okazała się reprezentacja Norwegii, drugie miejsce dla Słowenii, a podium uzupełniła Austria. Biało-Czerwona ekipa została sklasyfikowana na siódmej na pozycji. W sumie wystąpiło dziewięć zespołów.

W naszym składzie znaleźli się Anna Twardosz, Kamil Stoch, Kamila Karpiel i Dawid Kubacki. Ostatni raz zawody najwyższej rangi w takim charakterze rozegrano 6 grudnia 2013 roku w norweskim Lillehammer. Polski team (Kamil Stoch, Maciej Kot, Magdalena Pałasz i Joanna Szwab) zajął wówczas ostatnie 14. miejsce. Był to nasz debiut w tej formule pod egidą Pucharu Świata (w rozegranych rok wcześniej na tym samym obiekcie konkursie Polacy nie startowali).

Jako pierwsza na belce startowej pojawiła się 19-letnia Twardosz. Po jej skoku na odległość 84 metrów Polska była na siódmej pozycji. II grupę wygrał Kamil Stoch (94 metrów), dzięki czemu awansowaliśmy na czwarte miejsce z minimalną stratą do podium. Solidną próbę zaliczyła Kamila Karpiel (82 metrów), a taką samą odległość jak Stoch uzyskał Dawid Kubacki. Pierwszą serię ukończyliśmy na szóstym miejscu. Prowadzili Norwegowie przed Słowenią i Japonią.

Rundę finałową kolejną przyzwoitą odległością rozpoczęła Twardosz (83.5 metra). Świetnie zaprezentował się Kamil Stoch (95 metrów), którego skok sędziowie ocenili na aż 57.5 punktów za styl (najwięcej w całym konkursie). Niestety słabsza próba Kamili Karpiel (zaledwie 75.5 metra) sprawiła, że spadliśmy na przedostatnią, siódmą lokatę. Mimo kolejnego bardzo dobrego występu Dawida Kubackiego (95 metrów) nie zdołaliśmy już awansować w końcowym rankingu.

Do końca trwała pasjonująca była walką o zwycięstwo. Słowenia i Norwegia przed ostatnią kolejką miały identyczną łączną notę. Lider Pucharu Świata mężczyzn Halvor Egner Granerud (96.5 metra) znokautował jednak Zige Jelara (87 metrów) i przypieczętował wygraną swojej drużyny. W składzie zwycięskiej ekipy znaleźli się również Maren Lundby, Daniel Andre Tande i Silje Opseth. Z kolei skład Słowenii uzupełnili Nika Kriznar, Cene Prevc oraz Ema Klinec. Na najniższym stopniu podium rywalizację ukończyła Austria (Eva Pinkeling, Daniel Tschofenig, Daniela Irashko-Stolz oraz Manuel Fettner).

Indywidualnie najwyższe noty wśród mężczyzn wywalczyli Granerud (259.0), Ryoyu Kobayashi (249.7) oraz Kamil Stoch (249.4). Wsród Pań najlepsza okazała się Nika Kriznar (247.0), która wyprzedziła Sarę Takanashi (242.4) oraz swoją rodaczkę Emę Klinec (236.8).