MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Czego słuchano w 2020 roku? Spotify Wrapped

fot. https://newsroom.spotify.com/

Co roku, na początku grudnia media społecznościowe zalewane są obrazkami, na których widnieją statystki dotyczące słuchalności muzyki w Spotify. Dziś, serwis po raz kolejny, zaprezentował takie informacje każdemu użytkownikowi. Oprócz zaspokojenia ciekawości indywidualnych osób, Spotify Wrapped prezentuje również, czego najchętniej ludzie słuchali przez cały rok.

Oczekiwanie na Spotify Wrapped można porównać trochę do Świąt Bożego Narodzenia. Ogromna ekscytacja, a potem zazwyczaj rozczarowanie wynikami. Wszyscy dzielą się swoimi statystykami, tak że cała „magia” gdzieś umiera. Specjalnie przygotowane statystki pokazują między innymi, jaką liczbę nowych artystów udało się odkryć w ciągu minionych miesięcy, listę najczęściej słuchanych muzyków, czy też piosenki, które były odtwarzane najwięcej razy. Jedną z bardziej interesujących statystyk jest suma wszystkich odtworzonych minut w ciągu roku.

Czego słuchali Polscy użytkownicy Spotify w tym roku?
Zaskoczeń nie ma. Królują reprezentanci rapu i hip-hopu, na czele z Taco Hemingwayem, Quebonafidem i Lankiem. Kolejne pozycje zajmują Bedoes oraz Mata. Wśród kobiet dominuje Sanah, Daria Zawiałow oraz Viki Gabor. Najczęściej streamowaną płytą przez Polaków było 100 dni do matury. Kolejno ROMANTIC PSYCHO oraz Opowieści z Doliny Smoków. Najchętniej słuchano utworu BUBBLETEA wykonanego przez Darię Zawiałow i Quebonafidego. W czołówce znalazło się również Blinding Lights oraz Impreza.

Najczęściej słuchani na świecie
Wśród kobiet dominują Billie Eilish, Taylor Swift i Ariana Grande. Najchętniej słuchanymi mężczyznami są Bad Bunny, Drake i J Balvin. Świat zasłuchiwał się w tym roku w Blinding Lights. Wątpię jednak, że ten wynik wynagrodzi artyście brak nominacji do nagrody Grammy. Na podium najczęściej odtwarzanych utworów znalazło się również Dance Monkey oraz The Box. Wśród albumów królują YHLQMDLG Bad Bunny’ego, After Hours The Weeknd i Hollywood’s Bleeding Post Malone. W czołówce nie zabrakło również Harry’ego Stylesa z jego płytą Fine Line oraz Future Nostalgii, wydanej w tym roku przez Duę Lipę.

Trudny 2020 rok dostarczył wiele świetnej muzyki. Jednak Spotify Wrapped potwierdza tendencję, że ludzie najchętniej słuchają rapu, hip-hopu i popu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *