Katastrofa samolotu z piłkarzami na pokładzie

Cały piłkarski świat jest w żałobie. Nieopodal Medellin w północno-zachodniej części Kolumbii rozbił się samolot, na którego pokładzie byli m.in. piłkarze Chapecoense. Łącznie w samolocie było 81 osób, z czego 5 przeżyło. Wśród ocalałych jest trzech piłkarzy.

AppleMark

Samolot leciał z Sao Paulo w Brazylii z międzylądowaniem w Santa Cruz de la Sierra w Boliwii. Na pokładzie przewoził piłkarzy Chapecoense, dziennikarzy oraz członków sztabu szkoleniowego. W środę piłkarze brazylijskiego klubu mieli rozegrać w Medellin finał piłkarskich rozgrywek klubowych Copa Sudamerica (odpowiednika europejskiej Ligi Europy) z lokalną drużyną Atletico Nacional.

Maszyna rozbiła się na górzystym obszarze poza miastem. Do katastrofy doszło najprawdopodobniej przed północną czasu lokalnego. Wcześniej załoga zgłaszała problemy techniczne obsłudze lotniska w Medellin i poprosiła o możliwość awaryjnego lądowania, na co dostała zgodę. Niestety niesprzyjająca pogoda nie pomogła pilotom podczas lądowania.

Na miejsce wypadku od razu udały się odpowiednie służby. Niestety przez gęstą mgłę oraz intensywny deszcz musiały przerwać akcję ratunkową, w której brało udział około 500 osób. Miejsce katastrofy jest też trudno dostępne – aby się do niego dostać trzeba iść pieszo przez około 30 minut w błocie. Śmigłowce w tę okolice nie dolatują.

Na pokładzie było w sumie 81 osób – 72 pasażerów i dziewięciu członków załogi. Zginęło 76 osób. Ocalali to: stewerdessa, kapitan samolotu, dziennikarz oraz piłkarze: Jakson Follmann, Alan Ruschel i Marcos Danilo. Niestety ten ostatni zmarł w szpitalu.

Piłkarze Atletico Nacional, z którymi mieli grać w finale piłkarze Chapeconse zdobyli się na piękny gest i poprosili władze federacji, by wobec tragedii, uznać piłkarzy brazylijskiego klubu za zwycięzców. Byłby to największy sukces w historii klubu.

Również inne kluby brazylijskie łączą się z Chopecense. Będą oni wypożyczać za darmo swoich zawodników do tej drużyny. Taką gotowość wyraziły m.in. Gremio, Sao Paulo i Internacional. Dodatkowo krajowa federacja ma podjąć decyzję, by drużyna Chapecoense miała zapewniony udział w najbliższych trzech sezonach w brazylijskiej Serie A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *