Mariusz Szczygieł AuTORytetem tegorocznych MediaTorów

Znany reportażysta – Mariusz Szczygieł zwyciężył w kategorii AuTORytet Jubileuszowej Edycji Plebiscytu MediaTory. W głosowaniu brali udział studenci dziennikarstwa z 22 uczelni w całej Polsce, a wśród nich przedstawiciele Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

szczygel_mariusz-img_3179

AuTORytet to jedna z dziewięciu, ale najbardziej prestiżowa kategoria plebiscytu. Jej zwycięzca jako jedyny jest ogłaszany na kilka tygodni przed galą. W tym roku oprócz laureata kandydowali: Jerzy Jachowicz, Irena Morawska, Adam Szostkiewicz, Bronisław Wildstein, Jerzy Baczyński, Piotr Kaczkowski, Lidia Ostałowska, Małgorzata Szejnert, Maciej Wierzyński i Jacek Żakowski. Studenci, biorący udział
w głosowaniu, mieli też prawo sami zgłosić dodatkowego kandydata lub kandydatkę.

Mariusz Szczygieł ma 50 lat i pochodzi z dolnośląskiej Złotoryi. W 2013 roku został już nagrodzony w kategorii DetonaTOR za słynny reportaż „Śliczny i posłuszny”. Zdemaskował w nim fakt, iż nauczycielka  skazana za pobicie ze skutkiem śmiertelnym własnego dziecka, po zatarciu skazania pracowała jako ekspert w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Szczygła Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

–  Kiedy zaczynają się jakieś dyskusje o mediach, o naszym zawodzie, o Polsce, najczęściej mam ochotę powiedzieć „nie wiem”. Mnóstwo nazwisk, które słyszę rano w wiadomościach radiowych czy telewizyjnych nic mi nie mówi. Nie wiem, czy ustawa o stałej cenie na książki to dobry pomysł, czy nie. Nie mam jednoznacznego zdania na sytuację, w której „Gazeta Wyborcza” została pozbawiona ogłoszeń państwowych spółek. Nie przeczytałem żadnego tekstu Żiżka. I mam nadzieję, że studenci, którzy przyznali mi swoją nagrodę nie oczekują ode mnie zdania na te tematy – mówi sam laureat w wypowiedzi dla portalu www.mediatory.pl.

Mariusz Szczygieł, zwyciężając w kategorii AuTORytet, dołączył do grona: Kamila Durczoka, Bogdana Rymanowskiego, Hanny Krall, Wojciecha Manna, Moniki Olejnik, Marka Niedźwieckiego, ks. Adama Bonieckiego, Wojciecha Jagielskiego i Adama Michnika. Statuetkę odbierze 3 grudnia. Wówczas w krakowskim Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się Jubileuszowa Gala Finałowa Plebiscytu.

Magazyn „Polformance” sprawuje patronat medialny nad tegoroczną edycją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *