Super Księżyc oświetlił ulice Lublina

Co miało miejsce 14 listopada 2016 roku? Każdy kto wyszedł po zmroku przed dom, ten na pewno wie. Super Księżyc to nic innego jak niezwykła pełnia księżyca. Jest to niesamowite zjawisko astronomiczne. Księżyc znajduje się wtedy w punkcie orbity okołoziemskiej najbliższym naszej Planecie, tak zwanym perygeum.

Księżyc, zwany również Srebrnym Globem jest jedynym naturalnym satelitą Ziemi. Jego objętość wynosi około 1/50 objętości naszej planety. Księżyc jest jedynym ciałem niebieskim, na którym wylądowali ludzie.

Pełnia to faza, która występuje gdy naturalny satelita znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce. Ciekawostką jest fakt, że zwyczajna pojawia się w cyklu comiesięcznym, natomiast w lutym nie występuje. Odstępstwem był rok 1999, a kolejna rzadka pełnia w drugim miesiącu roku kalendarzowego nastąpi w 2067 roku. Inną ciekawą sprawą jest fakt, że zaćmienie Księżyca możliwe jest tylko podczas pełni.

To widowiskowe wydarzenie poprzednio miało miejsce w 1948 roku, a więc 68 lat temu, co potwierdza jego wyjątkowość. Według obliczeń kolejne bliskie spotkanie z Księżycem będzie dopiero w 2034 roku. Możemy uznać to wydarzenie za jedno z ważniejszych w 2016 roku.

Dla obserwatorów satelita ziemski był jaśniejszy aż o 30 procent, a jego tarcza aż o 14 procent większa. Całe przedstawienie było widoczne od godziny 15.00, natomiast zupełna pełnia była zauważalna po zachodzie Słońca. Księżyc zbliżył się do Ziemi aż o 1328 km. Noc w tym dniu była wyjątkowa jasna.

Na Lubelszczyźnie jest wiele ciekawych i odpowiednich miejsc, na których obserwatorzy zdecydowali się podziwiać Super-pełnię. Wśród najpopularniejszych znalazł się Krągły Goraj, który liczy 389 m.n.p.m. oraz na obrzeżach Skarżysko-Kamiennej.

Dla lublinian dobrym punktem widokowym był dach naszej uczelni – UMCS jak i również dach hotelu Victoria mieszczącego się w centrum miasta.

Najbliższym wydarzeniem, gdzie będzie można obejrzeć nie tak dużą, ale podobną pełnię Księżyca, będzie noc z 14 na 15 grudnia 2016 roku. Natomiast w listopadzie będzie możliwe zaobserwowanie kilku zjawisk związanych z rojami meteorytów, między innymi będzie to widoczny rój Geminidów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *