Tło pierwszym planem

Sala Operowa CSK

W dniach 26-27 listopada odbył się Prolog Festiwalu Scenografii i Kostiumów zainicjowany przez artystę Leszka Mądzika. Impreza miała miejsce w Centrum Spotkania Kultur (ulica Plac Teatralny 1) i przez te dwa dni stała się okolicznością gromadzącą najwybitniejszych polskich autorów sztuk plastycznych, w szczególności kostiumów i scenografii.

Prolog traktowany jest jako zapowiedź i wstęp do właściwego eventu, jakim będzie festiwal „Scena w Budowie”. Jest to nowa inicjatywa artystycznej części społeczeństwa, której debiut zaplanowano na 23 kwietnia 2017 roku. Według organizatorów lubelski Teatr w Budowie, bo tak zwykło się nazywać CSK, jest idealnym miejscem, by unaocznić wagę i rolę, jaką odgrywają, często niedoceniane, oprawy plastyczne sztuk teatralnych czy filmów i pokazać, że to one w dużej mierze oddziałują na widza i wpływają na jego odbiór spektaklu. Zwraca się uwagę na to, iż jest to doskonała okazja do wymiany spostrzeżeń dotyczących różnorodnych dziedzin w sztuce dla ludzi w temacie, ale też pole do popisu dla młodych pretendentów do roli scenografa.

Członkowie Rady Programowej
Członkowie Rady Programowej

Listopadowa inauguracja festiwalu jest uhonorowaniem ciężkiej i niejednokrotnie marginalizowanej pracy członków jego Rady Programowej, w skład której wchodzą: Ewa Braun – scenograf, dekoratorka wnętrz, laureatka Oscara i członkini rady Amerykańskiej Akademii Filmowej, Janusz Kapusta – ilustrator, grafik i scenograf pracujący na stałe dla „The New York Times”, Boris Kudlička – scenograf teatralny i filmowy kooperujący z najlepszymi europejskimi reżyserami, Lech Majewski – prozaik, poeta, malarz i reżyser, którego filmy zostały wielokrotnie nagradzane na festiwalach w Cannes, Wenecji, Berlinie czy Nowym Jorku oraz Leszek Mądzik – komisarz wydarzenia, profesor poznańskiej ASP  i twórca Sceny Plastycznej KUL.  Każdy zainteresowany mógł nieodpłatnie wziąć udział w wernisażach powyższych artystów, spotkaniach z nimi prowadzonych  m. in. przez  Grażynę Torbicką czy Tomasza Raczka oraz spektaklach, na które bilety można było nabyć w kasie CSK oraz na stronie www.eventim.pl.  Warto dodać, że wystawa poświęcona twórczości naszej zdobywczyni Oscara jest czymś nowym i dzięki temu stała się ogromnym wyróżnieniem dla Lublina, z którego nie sposób było nie skorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *