Studenci z całej Polski łączą siły, aby pomagać chorym i bezbronnym w walce z nowotworem krwi. Do akcji Fundacji DKMS przyłączył się także Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej, który w dniach 5-9 grudnia 2016 wraz ze swoimi liderami będzie pozyskiwać potencjalnych Dawców szpiku na poszczególnych swoich wydziałach.

15139338_887427184726303_805407920_nOd roku 2013 Fundacja DKMS (Baza Dawców Komórek Macierzystych w Polsce), tworząc studencki projekt rejestracji potencjalnych dawców szpiku, współpracuje z tysiącami młodych ludzi, którzy swoim zapałem i energią chcą pomagać innym, a także edukować społeczeństwo jak ważna jest pomoc w obliczu tak ciężkiej choroby. Fundacja co roku organizuje aż 2 edycje rejestracji: wiosenną i jesienną w ramach całego projektu i co roku widoczne jest coraz większe zainteresowanie młodych nową inicjatywą. Od tego roku akademickiego akcja znana jest pod nazwą Helpers’ Generation.

Na czym polega całe przedsięwzięcie? Liderzy projektu z poszczególnych uczelni w pierwszych dniach grudnia będą czekać na potencjalnych Dawców szpiku kostnego w wyznaczonych dla siebie miejscach na rejestracje. Cała procedura rejestracji jest bardzo prosta – polega na wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony błony śluzowej policzka. Jeśli wszystkie zalecenia zdrowotne zostaną spełnione, potencjalny Dawca zostaje zarejestrowany w bazie danych fundacji i oczekuje na odnalezienie swojego niespokrewnionego „komórkowego bliźniaka”, któremu może uratować życie. Choć aktywność ludzi w zakresie pomocy chorych na raka krwi wzrosła to nadal ich ilość jest zbyt mała, aby pomóc wszystkim. Do tej pory liczba zarejestrowanych potencjalnych Dawców wynosi 82 013 tysięcy, jednak tylko 275 osób to liczba faktycznych Dawców (stan na 26 sierpnia 2016). Ważne jest więc nagłośnienie i rozpowszechnianie informacji na ten temat, aby zyskiwać nowych chętnych do brania udziału w akcji.

Co jeśli nie możesz zostać dawcą, a i tak chcesz pomóc? W takiej sytuacji jest możliwość przekazania darowizny dla fundacji DKMS, która pomoże w rejestracji i przebadaniu potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Jeśli natomiast ktoś sprawnie zarządza różnymi działaniami, może zorganizować dzień Dawcy w swoim najbliższym otoczeniu, jak również zostać wolontariuszem fundacji.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wraz ze swoimi liderami będzie czekał na potencjalnych Dawców od 5 do 9 grudnia na wydziałach: Pedagogiki i Psychologii, Politologii, Humanistycznym, Prawa i Administracji, Ekonomicznym, Matematyki, Fizyki i Informatyki w godzinach 10-17.

Więcej informacji na stronie internetowej Fundacji DKMS: https://www.dkms.pl/pl.

By Katarzyna Śpiewak

Dziennikarstwo to moja ogromna pasja, więc ciekawi mnie wszystko co jest z nim związane. Uwielbiam pisać i to właśnie z prasą wiążę swoją przyszłość. Interesuje się również siatkówką, fotografią i muzyką. W wolnej chwili czytam książki kryminalne i fantasy oraz oglądam mnóstwo seriali o podobnej tematyce :D