Ave Mozart!

Mozart wrócił do naszych czasów. Pokonał współczesnych twórców i został liderem sprzedaży. Nie w iTunes, ani za pomocą innych portali internetowych muzyki, ale na prawdziwych płytach.

 

28 października 2016 roku ukazał się na świecie box płyt CD pod tytułem „Mozart 225: The New Complete Edition”. W ciągu 5 tygodni został kupiony więcej razy niż inna płyta któregokolwiek żyjącego muzyka. Jest to zestaw 200 płyt. Z tego wynika, że po sprzedaży 6,2 tysięcy egzemplarzy takich boxów poszło więcej niż 1,2 miliona CD.

 

„Mozart 225…” jest największym zbiorem utworów Mozarta, jaki kiedykolwiek istniał. Data premiery stała się uczczeniem 225. rocznicy śmierci kompozytora. Cały box składa się z prawykonań fonograficznych, 2 książek i 240 godzin nagrania.

 

Pierwsza książka jest biografią Mozarta. Autorem jest Cliff Eisen z King’s College w Londynie. Druga książka to informacja o wszystkich dziełach kompozytora. Nagrania zostały zrealizowane przez 600 solistów oraz 60 orkiestr.

 

Zestaw został zaprezentowany przez Decca i Deutsche Grammophon, które współpracowały także z Salzburg Mozarteum Foundation. Oprócz tego, w powstaniu zbioru wzięło udział 18 innych wytwórni płytowych. Przez 18 miesięcy zbierali informacje i wszystkie możliwe nagrania. Cena wynosi w zależności od sklepu około 1480 zł.

 

Wolfgang Amadeus Mozart urodził się w 1756 roku w Salzburgu. Jest jednym z najsłynniejszych twórców muzyki klasycznej. Kompozytor grał na klawiszach, pisał opery, tworzył muzykę religijną i kameralną. W 1791 umarł w Wiedniu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *