Po raz kolejny zostały przyznane Akademickie Laury Dziennikarskie. Nagrody otrzymali redaktorzy związani z UMCS: Piotr Zdanowicz i Ewa Bulisz.

8 grudnia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji odbyła się uroczysta Gala AKLAUD. Wzięło w niej udział wielu uznanych dziennikarzy, wykładowców akademickich, a także studentów. Akademicki Laur Dziennikarski przyznawany jest osobie związanej z mediami; dziennikarzowi, który wykazuje się profesjonalizmem i potrafi przekazać swoją wiedzę młodym ludziom. Osoba nagrodzona nie może być jedynie uzdolnionym dziennikarzem – musi być także wspaniałym dydaktykiem.

Red. Ewa Bulisz, doktorantka UMCS, absolwentka trzech kierunków, otrzymała statuetkę AKLAUD Młodych. Jest to nagroda przyznawana najzdolniejszym, najbardziej profesjonalnym młodym dziennikarzom do 35 roku życia. Red. Ewa Bulisz została doceniona za swoją wiedzę i pasję, a także dojrzałość, jaką wykazuje w swojej profesji. Była bardzo wzruszona nagrodą i w swoim przemówieniu dziękowała uczelni za możliwość rozwijania się pod ich czujnym okiem. Szczególne podziękowania złożyła, obecnej na sali, prof. dr hab. Marii Wojtak. – Potrzebujemy autorytetów, szukamy ich. Ja szukałam ich lokalnie, tutaj u nas, i znalazłam je – powiedziała nagrodzona.

Kapituła, złożona z kierowników kierunków dziennikarskich lubelskich uczelni, pod przewodnictwem prof. dr. hab. Iwony Hofman, zdecydowała, że Akademicki Laur Dziennikarski otrzyma red. Piotr Zdanowicz. Kiedyś stolarz i przedsiębiorca, dziś – szef zespołu archiwum TVP Lublin, wieloletni wykładowca na UMCS. – Traktuję siebie jako niepraktykującego, ale dziennikarza. Dziękuję moim studentom, strasznie dużo się przy was nauczyłem – mówi redaktor po odebraniu statuetki. W swoim przemówieniu udziela wielu rad młodym dziennikarzom. – Stare media przegrywają z Facebookiem, Twitterem. Klikalność fałszywych informacji nie pozwala rzetelnym dziennikarzom odnosić sukcesów. Nie dajcie się zamknąć w „bąblu Facebooka”, nie dajcie mu się zeżreć.

Po wręczeniu nagród oraz przemówieniach laureatów, nadszedł czas na panel dyskusyjny. Redaktorzy naczelni lubelskich mediów i przedstawiciele środowiska akademickiego rozmawiali m.in. na temat zmian w oświacie, a także przydatności praktyk dla studentów dziennikarstwa.

Wielokrotnie podkreślano w dyskusji, że zawód dziennikarza jest zawodem zaufania publicznego, a więc taka osoba musi mieć określone cechy charakteru. Tych cech nie da się nauczyć, można jednak, dzięki studiom i praktyce – rozwijać je. Według przedstawicieli lubelskich mediów coraz mniej jest jednak młodych ludzi, którzy rzeczywiście chcą ciężko pracować i stać się dobrymi dziennikarzami. Dariusz Kotlarz, prezes Polska Press w Lublinie, dawny naczelny Kuriera Lubelskiego, zaproponował, że przyjmie, nawet dzisiaj, 5 studentów na praktyki do swojej redakcji. Muszą jednak wykazać chęci i zaangażowanie, a także, oczywiście, mieć cechy dziennikarza: ciekawość, odwagę, upór w dążeniu do celu.

By Paula Słupna

Studentka produkcji medialnej, pisząca wiersze, klejąca kolaże, a oprócz tego nieustannie komentująca politykę. Oprócz tego próbuje też robić zdjęcia, ale w tym kierunku zalicza cały czas wzloty i upadki.