fot. SXC

Odeszli w 2016 roku

W 2016 roku odeszły prawdziwe legendy świata muzyki, filmu, dziennikarstwa i sportu.

10 stycznia – David Bowie

Legendarny brytyjski piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny i aktor, zmarł w wieku 69 lat, dwa dni po premierze swojej ostatniej płyty „Blackstar”. Bowie przez ostatnie 18 miesięcy swojego życia walczył z rakiem wątroby.

14 stycznia – Alan Rickman

Aktor, reżyser, scenarzysta jeden z ulubieńców Wielkiej Brytanii. Odszedł w wieku 69 lat, przegrywając walkę z rakiem. W ostatnich latach swojej kariery kojarzony przede wszystkim z  rolą Severusa Snape’a, nauczyciela w Hogwarcie z filmów o Harrym Potterze.

21 stycznia – Bogusław Kaczyński

Polski dziennikarz, publicysta, krytyk muzyczny i popularyzator muzyki klasycznej. Prowadził transmisje telewizyjne najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą, m.in. „Konkurs Chopinowski”.
W marcu 2007 roku przeszedł udar mózgu, czego skutkiem były poważne problemy z mową oraz paraliż prawej strony ciała. Po kilku miesiącach większość dolegliwości ustąpiła. Zmarł w wieku 73 lat,
w wyniku drugiego udaru mózgu.

17 lutego – Andrzej Żuławski

Reżyser filmowy i scenarzysta, debiutował u boku Andrzeja Wajdy. Był uważany za reżysera kontrowersyjnego, lubiącego szokować widza.
W 2010 roku napisał książkę pt. „Nocnik”, za co aktorka Weronika Rosati wytoczyła mu proces. Andrzej Żuławski zmarł w wieku 75 lat po walce z chorobą nowotworową.

21 kwietnia – Prince

Jeden z najbardziej innowacyjnych artystów ostatnich dekad. W swojej muzyce łączył jazz, funk i disco. Wielokrotny zdobywca nagród Grammy. Jego najbardziej znane przeboje to „Purple Rain” czy „Kiss”. Prince zmarł w wieku 57 lat, w wyniku przedawkowania tabletek przeciwbólowych.

12 maja –Maria Czubaszek

Polska pisarka, satyryczka, autorka tekstów piosenek i felietonistka. Komentatorka „Szkła kontaktowego” w TVN24, ale wcześniej związana także z Telewizją Polską. Jeszcze na studiach pracowała w Programie I Polskiego Radia. Deklarowała się jako ateistka. Zmarła
w wieku 74 lat.

3 czerwca – Muhammad Ali

Legendarny bokser, jako pierwszy w historii wagi ciężkiej zdobył 3-krotnie tytuł mistrza świata. Powszechnie uznawany za najlepszego boksera wszechczasów. W 1984 roku lekarze zdiagnozowali u Alego chorobę Parkinsona. Zmarł w szpitalu w Phoenix, w wieku 74 lat.

9 października – Andrzej Wajda

Jeden z najbardziej znanych i nagradzanych polskich reżyserów filmowych i teatralnych. Twórca Polskiej Szkoły Filmowej, dokonał ekranizacji wielu dzieł literackich m.in. „Popiół i diament”. W 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt swojej twórczości. Zmarł w wieku 90 lat.

13 października – Andrzej Kopiczyński

Polski aktor teatralny i telewizyjny, znany z tytułowej roli w serialu „Czterdziestolatek”. Andrzej Kopiczyński cierpiał na chorobę Alzheimra. Artysta zmarł w szpitalu w wieku 82 lat.

7 listopada – Leonard Cohen

Kanadyjski piosenkarz, poeta i pisarz. Był aktywny na scenie muzycznej przez 60 lat. Jego ostatnia płyta „You Want it Darker”, ukazała się w październiku 2016 roku. W Polsce i na całym świecie znany z takich przebojów jak „Hallelujah”, „Suzanne”, „Dance Me to the End of Love” . Odszedł w spokoju w swoim domu w Los Angeles w wieku 82 lat.

15 grudnia – Bohdan Smoleń

Polski kabareciarz, aktor, piosenkarz komediowy, filantrop, założyciel „Fundacji Stworzenia Pana Smolenia”, która zajmuje się hipoterapią dzieci . Członek słynnego w PRL kabaretu „Tey”.  Od 1999 roku występował w „Świecie według Kiepskich”, gdzie wcielał się w postać listonosza Edzia. Od 2010 roku miał poważne problemy ze zdrowiem, wszczepiono mu rozrusznik serca. Przeszedł cztery udary, w wyniku czego został sparaliżowany i miał poważne problemy z mową. Zmarł
w poznańskim szpitalu, w wieku 69 lat.

25 grudnia – George Michael

Wokalista, ikona brytyjskiej kultury, współzałożyciel legendarnego zespołu Wham!,
z którym stworzył świąteczny hit „Last Christmas”. Przez prawie cztery dekady swojej kariery sprzedał ponad 100 milionów płyt na całym świecie. Po zadeklarowaniu się jako homoseksualista aktywnie działał na rzecz praw mniejszości seksualnych. Artysta zmarł
w wieku 53 lat.

26 grudnia – Carrie Fisher

Aktorka, znana przede wszystkim z roli księżniczki Lei w „Gwiezdnych wojnach”. Dzięki tej roli zyskała międzynarodową sławę. Wystąpiła również w „Kiedy Harry poznał Sally”, czy „Blues Brothers”. Przez wiele lat swojego życia nadużywała alkoholu i narkotyków. Rozpoznano u niej także chorobę afektywną dwubiegunową. Powodem śmierci aktorki był zawał serca. Zmarła w wieku 60 lat.

1 KOMENTARZ