Outlander – dlaczego warto go obejrzeć jeszcze w 2016 roku

Była irlandzka modelka Caitriona Balfe i przystojny Szkot Sam Heughan w ponadczasowej historii o miłości, która może zmienić przyszłość.

Claire i jej mąż Frank Randall po zakończeniu II wojny światowej wyruszają na swój drugi miesiąc miodowy. Przyjeżdżają do Iverness w Szkocji, w samą wigilię święta Samhain*. Małżeństwo ma powody do świętowania. Po pierwsze koniec największej wojny w historii ludzkości, która na pięć lat rozdzieliła Claire i Franka. Ona pracowała jako sanitariuszka na froncie, on zaś służył w brytyjskim wywiadzie. Drugi powód to objęcie przez Franka posady na Oxfordzie. Dlaczego więc wybrali Szkocję? On jest historykiem, jego nową pasją jest genealogia. A szczególnie ta osobista, stara się dowiedzieć czegoś na temat swojego bezpośredniego przodka – kapitana dragonów, Czarnego Jacka Randalla.
W połowie pierwszego odcinka, zdarza się coś, czego ani Claire, ani Frank, nie mogli się spodziewać. Claire po dotknięciu kamienia znika. Odzyskuje przytomność jakiś czas później, w tym samym miejscu, ale 198 lat wcześniej. Odtąd będzie starała się zrobić wszystko, aby powrócić do swoich czasów i do ukochanego męża.

Serial jest ekranizacją serii „Obca”, amerykańskiej pisarki Diany Gabaldon. Dotychczas powstało osiem książek: „Obca”, „Uwięziona w bursztynie”, „Podróżniczka”, „Jesienne werble”, „Ognisty krzyż”, „Tchnienie śniegu i popiołu”, „Kość z kości”, „Spisane własną krwią”. Autorka obecnie pracuje nad dziewiątą częścią. Cała seria według obecnych zapowiedzi Gabaldon ma zakończyć się na dziesięciu. Amerykańska sieć telewizyjna STARZ wyemitowała pierwszy odcinek serialu 9 sierpnia 2014 roku. W Polsce można go oglądać od 3 listopada 2014 roku na kanale AXN White.

Już tydzień po emisji pierwszego odcinka stacja STARZ zamówiła drugi sezon serialu. Kolejny oparty jest na drugiej książce serii „Uwięziona w bursztynie”. Premiera pierwszego odcinka miała miejsce 9 kwietnia 2016 roku.

W tym sezonie bohaterowie serialu stawiają przed sobą jeden cel. Chcą zmienić przyszłość, czyli nie dopuścić do bitwy pod Culloden, o której wiemy z historii, że skończyła się masakrą szkockich górali przez wojska Jerzego II. Czy wiedza Claire na temat tego, co zdarzy się
16 kwietnia 1746 roku na szkockim wrzosowisku, pozwoli jej uchronić tych, których kocha?

Ta część cieszyła się jeszcze większą popularnością. W związku z tym stacja STARZ zamówiła od razu dwa następne sezony – trzeci i czwarty, na podstawie książek „Podróżniczka” i „Jesienne werble”.

Emisja trzeciego sezonu planowana jest na wiosnę 2017 roku.

* Z Samhain wywodzi się zwyczaj Halloween.