Podaruj Wigilię

Dla starszych osób święta spędzone w samotności tracą sens. Można to zmienić, wspierając akcję „Podaruj Wigilię”.

Stowarzyszenie „Mali bracia ubogich”  pomaga ponad 300 samotnym starszym osobom
w Lublinie, Poznaniu, a także w Warszawie. Wolontariusze poświęcają swój czas
i bezinteresownie odwiedzają samotnych. Zbliżające się święta są okazją do wspólnego spotkania i miłej atmosfery. Jednak organizacja Wigilii wraz z upominkiem to koszt 50 zł dla 1 osoby. Dla każdego seniora zaproszonego przez stowarzyszenie został przewidziany upominek.

Celem stowarzyszenia jest poprawa jakości życia osób starszych poprzez przeciwdziałanie ich izolacji i wyobcowaniu społecznemu. Zapraszając seniorów na wspólną Wigilię, wolontariusze przeciwdziałają błędnemu stwierdzeniu, że nawet „duch świąt” opuścił ich dom. Prawdopodobnie będzie to jedyna Wigilia, na którą zostaną zaproszeni.

Aby pomóc, wystarczy kliknąć w link i postępować zgodnie z instrukcjami: http://podarujwigilie.pl/

„Mali bracia ubogich” przeciwdziałają marginalizacji osób starszych. Alarmując społeczeństwo o trudnej sytuacji seniorów  w Polsce, próbują im pomóc i zwrócić uwagę na osoby, które czują się osamotnione. – Pragniemy docierać do osób najbardziej potrzebujących naszej pomocy, do tych, dla których największą bolączką jest samotność – tak określa się stowarzyszenie.

Wolontariusze to przede wszystkim przyjaciele seniorów. Odwiedzają osoby mieszkające samotnie, troszczą się o ich zdrowie i kondycję psychiczną. Zajmują się organizacją krótkich wycieczek po mieście. Wiedzą, jak ważne dla starszych osób są uroczystości typu urodziny czy imieniny. Nie zapominają też o samotnych seniorach podczas Świąt. Stowarzyszenie organizuje spotkania świąteczne, dbając o dekoracje, upominki, poczęstunek i przyjazną atmosferę. Takie spotkania nie zastąpią rodzinnej atmosfery. „Nikt nie jest bardzo skłonny do śmiechu w samotności” – podkreślał św. Augustyn. Dzięki darczyńcom, w tym wyjątkowym dniu być może twój sąsiad z sąsiedniej ulicy nie będzie sam i spędzi Wigilię radośnie, poczuje się wyjątkowo. Pamiętaj, że również ty możesz przyłączyć się do stowarzyszenia. Jeśli chcesz zostać wolontariuszem  w Lublinie, zadzwoń pod nr 81 538 26 01 lub wyślij wiadomość e-mail na adres lublin@malibracia.org.pl

Księga Koheleta podkreśla, że lepiej żyć we dwoje niż pojedynczo, ponieważ we dwoje lepiej znosi się różne trudności. Jeśli ktoś upadnie, druga osoba pomoże mu wstać. „Bieda jednak temu, kto jest sam, jeżeli upadnie nie ma nikogo, kto by go podniósł.” Pomocnikami
w przeciwdziałaniu marginalizacji i samotności są wolontariusze, a wydarzenia takie jak Wigilia pomagają poczuć osobom starszym bliskość i pomoc drugiej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *