Postanowienie noworoczne

Pozbycie się nałogu to nadal jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych nie tylko wśród Polaków. Czy w tym roku i Ty podejmiesz wyzwanie?

Przeciętny palacz próbuje rzucić ten nałóg co dwa i pół roku. Dym tytoniowy zawiera mieszaninę 4000 różnych związków chemicznych. Jest to przyczyna chorób i śmierci wielu palaczy. Zbliżający się nowy rok to dobra okazja do rzucenia tego nałogu.

W Polsce, podobnie jak i w całej Europie, panuje moda na niepalenie. Według ekspertów ochrony zdrowia publicznego popularyzacja i używanie  e-papierosów doprowadziły do spadku liczby palaczy. Dzieje się tak zarówno w Polsce jak i innych krajach. Statystyki palenia spadają tam, gdzie e-papierosy są łatwo dostępne.

W Polsce według badań Stowarzyszenia eSmoking Association ponad 50 proc. użytkowników e-papierosów całkowicie rzuciło palenie natomiast około 80 proc. z tych, którzy nadal palą, zmniejszyło liczbę wypalanych papierosów tradycyjnych. W Polsce żyje wielu ludzi, którym udało się rzucić palenie. Z e-papierosów korzysta ok. 1,5 mln osób, z których blisko 100% to byli lub obecni palacze tradycyjnych papierosów.

Naukowcy z Baylor College of Medicine w Houston wykazali, że nikotyna nie tylko uzależnia, ale zmusza mózg do lepszego zapamiętywania miłych wrażeń kojarzących się z paleniem. Badania na myszach, u których rejestrowano aktywność mózgu pod wpływem działania nikotyny, wykazały, że papierosy wzmacniają tworzenie się nowych połączeń między komórkami nerwowymi, a to świadczy o tworzeniu się szlaków pamięciowych. Między innymi dlatego w stresujących sytuacjach mamy potrzebę sięgnąć po papierosa, by się uspokoić.

Supermetody na walkę z nałogiem jeszcze nie opracowano. Jest jednak kilka sposobów, które wielu osobom pomogły walczyć z uzależnieniem od papierosów.

Przy rzuceniu nałogu bardzo ważne jest nastawienie psychologiczne. Palaczowi nie uda się, gdy nie ma wystarczającej motywacji lub w sytuacji, gdy podświadomie obawia się utraty dużej przyjemności,  dodatkowo jest przekonany, że papierosy relaksują i pomagają w kłopotliwych sytuacjach.

Kate Janse Van Rensburg z University of Exter podkreśla istotę uprawiania sportu. Wysiłek fizyczny jest bardzo ważny i również pomaga przy rzuceniu nałogu. Sport pomoże wzmocnić prace serca, koordynację ruchową oraz wytrzymałość. Dodatkowym plusem jest spalanie kilogramów, które często pojawiają się u osób palących papierosy. Kate Janse Van Ransburg wykazała, że tylko 15 minut aktywności fizycznej sprawia, że ludzki mózg skupia się na wysiłku oraz przestanie być „czuły” na wspomnienia o miłych chwilach podczas zaciągania się dymkiem. Nie będzie zatem zwracał uwagi na ludzi palących papierosy i na chwytliwe reklamy.

Nowy rok pozwala wyznaczyć sobie nowe cele, które warto spróbować zrealizować. Każdy najmniejszy sukces to powód do dumy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *