Poznaliśmy laureatów Plebiscytu MediaTory 2016

W sobotę 3 grudnia w Krakowie odbyła się 10. Gala Finałowa Plebiscytu MediaTory. Poznaliśmy dziennikarzy, którzy „naprowadzają nas na właściwe tory”.

Pierwszego laureata wyłoniono kilka tygodni temu. Został nim Mariusz Szczygieł, który wygrał w kategorii AuTORytet. Statuetkę odebrał jednak 3 grudnia. – Zwycięstwo w tej kategorii jest dla mnie niespodzianką, gdyż ja głównie zadaję pytania – powiedział do widowni zgromadzonej w słynnej auli UJ. W tej kategorii nominowano jedenaście osób, zaś do pozostałych kategorii przypadało po pięć nominacji.

Jako pierwszy swoją nagrodę odebrał Mateusz Borek – zwycięzca kategorii AkumulaTOR, komentator sportowy Polsatu. Otrzymał ją za ładowanie pozytywną energią i dostarczanie emocji widzom podczas Mistrzostwa Europy we Francji. W kategorii ObserwaTOR zwyciężył Cezary Łazarewicz za tekst „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. W tej kategorii doceniani są dziennikarze, którzy w prawdziwy sposób opowiadają o otaczającym nas świecie.

W kategorii DetonaTOR docenia się dziennikarzy, których publikacje były najbardziej spektakularne. Statuetkę za tekst „Zatoka świń”, opowiadający o jednym z największych sekskandali w historii Polski, otrzymali Piotr Głuchowski i Bożena Aksamit. Z kolei w kategorii TORpeda zwyciężył Roman Osica. Dziennikarz Radia Zet odkrył audyt i kluczowe dokumenty dla sprawy podsłuchiwania dziennikarzy oraz śledził zamieszanie wokół reprywatyzacji słynnej działki Chmielna 70.

W kategorii ReformaTOR wygrała dziennikarka „Gazety Wyborczej” – Justyna Kopińska. W swoim reportażu „Bo to tylko kobiety były” zwróciła uwagę na problem gwałtów, molestowania i mobbingu wobec kobiet w naszej armii. Pokazała tym samym gorsze oblicze służb mundurowych.  W kategorii InicjaTOR tryumfowała Anita Werner. Dziennikarka TVN Style została doceniona za realizację reportażu „Miss więzienia”, opowiadającego o wyborach najpiękniejszej osadzonej w jednym z brazylijskich zakładach karnych. Pokazała tym samym, że „można inaczej”.

W kategorii NawigaTOR wygrał Wacław Radziwinowicz za zbiór tekstów o Rosji „Creme de la Kreml. 172 opowieści o Rosji”. W tej kategorii publicyści muszą sprawić, że „nasze poglądy zaczynają iść własną drogą”. – Rosja to niezwykły kraj – powiedział w sobotę Radziwinowicz. Dziennikarz przestał jednak pełnić funkcję korespondenta, gdyż cofnięto mu pozwolenie na pobyt w Federacji Rosyjskiej.

Najliczniej reprezentowanym kołem naukowym podczas gali było Studenckie Koło Dziennikarskie UMCS, zaś „Polformance” sprawowało patronat medialny nad wydarzeniem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *