Prawa człowieka na dużym ekranie – 14. edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS

objazdowy-wd-2016

Końca dobiegła tegoroczna edycja Objazdowego Festiwalu, podczas którego wyświetlane są dokumenty opowiadające o prawach człowieka. Filmy prezentowano już w wielu miastach. Ostatni seans można było zobaczyć 5.12 w Gdańsku.

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie organizowany jest każdego roku po Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS – warszawskiej edycji, podczas której pokazywane są filmy twórców z innych państw. Spośród produkcji zaprezentowanych podczas wydarzenia ,,stacjonarnego” do edycji objazdowej wybierane są dokumenty, które lokalni organizatorzy chcą umieścić w repertuarze w danym mieście.

­To przede wszystkim filmy dokumentalne. Mają walor świadectwa i unikalną siłę oddziaływania. Korzystamy z tej siły, bo chcielibyśmy, żeby nasi widzowie spojrzeli na otaczającą rzeczywistość – bliższą i dalszą – poprzez pryzmat praw człowieka. Żeby zobaczyli i odczuli
w nich coś ważnego i wspólnego – czytamy w materiałach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

Tegoroczna objazdowa edycja rozpoczęła się w marcu. Filmy można było obejrzeć m.in. w Toruniu, Lublinie, Kielcach, czy też w Krakowie.

Jak czytamy w materiałach MFF WATCH DOCS:

– Festiwal filmów o prawach człowieka to pomysł, który w ostatniej dekadzie odniósł sukces niemal na wszystkich kontynentach. Filmy nie obalają nieludzkich reżimów i rzadko bezpośrednio wpływają na bieg wypadków w życiu społeczeństw. Są jednak jednym z najpotężniejszych czynników kształtujących nasze wyobrażenia, poglądy i wrażliwość.

Oprócz seansu filmów, zabierających głos w kwestii praw człowieka, na uczestników spotkań czekają dyskusje. Program Festiwalu różni się w poszczególnych miastach. Na wygląd wydarzenia mają wpływ lokalni współorganizatorzy. To oni decydują o wyborze filmów (spośród dokumentów wyświetlonych w ubiegłej edycji głównej Festiwalu) a także tworzą lokalne spotkania, dyskusje oraz panele, towarzyszące wydarzenia kulturalne. Festiwal współtworzą instytucje kultury, ośrodki akademickie, a także organizacje pozarządowe.

Projekt WATCH DOCS stworzyła Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Od 2001 roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy, podczas którego prezentowane są produkcje twórców filmów dokumentalnych z różnych państw. Od 2003 roku organizowana jest, we współpracy z lokalnymi ośrodkami kulturalnymi, także edycja niestacjonarna Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie która odwiedza kilkadziesiąt polskich miast.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *