Tupolew z Chórem Aleksandrowa na pokładzie rozbił się na Morzu Czarnym

25 grudnia na pokładzie Tu-154, należącego do rosyjskiego resortu Ministerstwa Obrony Narodowej, był niemal cały skład legendarnego Chóru Aleksandrowa.

Wśród 91 ofiar katastrofy znalazło się 64 członków rosyjskiego, akademickiego chóru męskiego Armii Rosyjskiej. Samolot wyleciał dzisiaj rano z podmoskiewskiego portu wojskowego, miał dolecieć do Syrii. W prowincji Latakia Chór Aleksandrowa miał dać jeden koncert. Tupolew musiał jednak lądować już na lotnisku Soczi-Adler, w celu uzupełnienia zbiorników paliwa. Po wzbiciu się w powietrze, po 2 minutach zniknął z radarów. Znajdował się wtedy nad wodami Morza Czarnego. Rosyjskie agencje informacyjne podały, że fragmenty wraku znajdują się na głębokości 50-70 metrów w odległości półtora kilometra od wybrzeża Soczi.

Chór Aleksandrowa został założony w 1928 roku przez rosyjskiego kompozytora i dyrygenta Aleksandra Wasiljewicza Aleksandrowa jako Zespół Krasnoarmiejskiej Pieśni Centralnego Domu Armii Czerwonej im. Michaiła Frunzego. Dowodził on chórem do czasu swojej śmierci w 1946 roku. Później kierownictwo przejął jego syn, również kompozytor, Borys Aleksandrow, który nadał nazwę Chór im. Aleksandrowa.
Patronem chóru jest jego założyciel i pierwszy dyrektor – Aleksander Wasiljewicz Aleksandrow, kompozytor muzyki do hymnu ZSRR, od 2000 roku hymnu Federacji Rosyjskiej.

Katastrofę przeżył między innymi Solista Chóru Aleksandrowa Wadim Ananiew, który wcześniej zrezygnował z lotu z powodu narodzin swojego trzeciego dziecka.

Artyści byli znani na całym świecie. Swoje koncerty dawali w wielu państwach, także w Polsce. 4 października 2011 roku oraz 2 grudnia 2015 roku Chór Aleksandrowa wystąpił w Lublinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *