W stronę reportażu

30 listopada przyjechał do Lublina Ziemowit Szczerek – dziennikarz, reportażysta, tłumacz. Spotkanie poprowadził Maciej Tuora w Domu Słów.

 

Pierwszym tematem było dziennikarstwo. Rozmówcy poruszyli między innymi temat łączenia fikcji z rzeczywistością, czy też umiejętności przekazywania ciekawych informacji. Zdaniem Szczerka dziennikarz musi być zawsze obiektywny i prawdziwy, a zadaniem reportażysty jest wpuszczanie światła w tekst bez zmieniania rzeczywistości.

 

Ziemowit raz na dwa miesiące wyjeżdża na Ukrainę. Uważa, że problem tego kraju jest nadal aktualny, chociaż o nim już się nie mówi. O jego podróżach na Ukrainę można przeczytać w książkach: „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli Tajna historia Słowian” oraz „Tatuaż z tryzubem”. Wyjeżdża, bo czuje, że chce tam wyjeżdżać. Był prawie we wszystkich miastach. Nauczył się języka ukraińskiego i rosyjskiego właśnie dzięki podróżom.

 

Podczas spotkania wspomniano także o filmie „Wołyń”, który przeraził dziennikarza. Na Ukrainie został zakazany, w Polsce natomiast jest dość kontrowersyjny. Zdaniem Ziemowita Szczerka poruszony problem w filmie jest „memento”, ale nie tylko dla Ukrainy, lecz także dla Polski, Europy i świata.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *