z21051255vkapitan-katarzyna-mazurekPod koniec listopada tego roku kapitan Katarzyna Mazurek jako pierwsza kobieta w historii polskiej Marynarki Wojennej objęła dowodzenie nad jednostką okrętu ORP Lublin. Wydarzenie to miało miejsce w Porcie Wojennym w Świnoujściu. W uroczystości wzięli udział m.in. dawni i obecni dowódcy jednostki, jej załoga oraz przedstawiciele władz miasta Lublin.

Możliwość nauki kobiet w szkołach wojskowych, oficerskich i podoficerskich w Polsce została ustanowiona w 1999 roku. Będąc studentką drugiego mieszanego rocznika, 35-letnia kapitan jest uważana za jedną z tych osób, które odrzucając przyjęte ramy i założenia odnośnie swojej płci odważnie przecierała szlaki innym kobietom chcącym służyć ojczyźnie i gotowym poświęcić życie dla jej dobra. Zaraz po ukończeniu pięcioletniej szkoły wyższej rozpoczęła służbę w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, gdzie była odpowiedzialna za dział łączności i obserwacji technicznej. Kolejnym krokiem w jej wojskowej karierze było zyskanie uprawnień do samodzielnego dowodzenia okrętem transportowo-minowym podczas pełnienia funkcji zastępcy dowódcy okrętu ORP Kraków.

Kapitan Mazurek zaznacza, że nigdy nie spotkała się z jakimkolwiek przejawem dyskryminacji czy niechęci do współpracy wobec niej ze strony uczelnianych kolegów z gdańskiej Akademii Marynarki Wojennej, tym bardziej braku szacunku ze strony dywizjonowych podwładnych, z którymi łączą ją przyjacielskie, niemalże rodzinne relacje. Ciekawostką jest fakt, że mąż pani kapitan – Piotr Mazurek kilka lat wcześniej dowodził obecnie przejętą przez małżonkę jednostką ORP Lublin.

z21040905qkatarzyna-mazurek-podczas-jednej-z-uroczystosci-maCo do słuszności decyzji powierzenia dowództwa kpt. Mazurek nie miał najmniejszych wątpliwości komandor porucznik Okuljar. W swoich wypowiedziach podkreśla poziom jej wiedzy, ogładę, znajomość tajników służby na morzu, czy w sztabie. Jest ciekaw świeżości, jaką wprowadzi w służbie na okręcie oraz we współpracy z nim jako dowódcą dywizjonu. Rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża Jacek Kwiatkowski ujawnia natomiast, że spośród wielu kandydatów to właśnie ona jako żołnierz z kilkunastoletnim doświadczeniem spełniła wszystkie wymagane kryteria.

Komentując swój awans, sama pani kapitan mówi o ogromnej satysfakcji z osiągnięcia wymarzonego celu. Dziękuje za zaufanie oraz wsparcie, jednocześnie obiecuje, że swoją pracą i postępowaniem potwierdzi zasadność decyzji podjętej przez przełożonych.