Złota Piłka „France Football” 2016 przyznana!

Poznaliśmy laureata tegorocznej nagrody „France Football” za rok 2016. Nominowanych zostało 30 piłkarzy. Wyboru dokonali tylko przedstawiciele mediów sportowych, a nie selekcjonerzy, kapitanowie reprezentacji narodowych i dziennikarze  ̶  jak to miało miejsce w latach ubiegłych.

Ronaldo po raz czwarty!

12 grudnia, w godzinach wieczornych, wszystko stało się jasne! To właśnie do Portugalczyka Cristiano Ronaldo trafiło prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez „France Football”. Zawodnik Realu ma za sobą bardzo udany rok. Ze swoim klubem, Realem Madryt, sięgnął po puchar Ligi Mistrzów, pokonując w finale lokalnego rywala ̶ drużynę Atletico. Oprócz tego, w czerwcowych Mistrzostwach Europy we Francji, jako kapitan reprezentacji, poprowadził Portugalię po historyczny tytuł. W obydwu zespołach był kluczową postacią, bez której osiągnięcie takich sukcesów prawdopodobnie nie byłoby możliwe. Dla CR7” to czwarte w historii wyróżnienie. Po raz ostatni w plebiscycie triumfował na początku stycznia 2015 roku, kiedy to odebrał wyróżnienie dla najlepszego zawodnika 2014 roku.

Jedyny Polak w stawce nominowanych 30 piłkarzy, Robert Lewandowski, uplasował się na 16 pozycji.

Nowe zasady przyznawania nagrody

Zmiany w sposobie wyłaniania zwycięzcy wynikają głównie z faktu zerwania współpracy magazynu France Football z FIFA. Od sześciu lat przyznawana była jedna nagroda  ̶  Złota Piłka FIFA(Obecnie będą dwie: osobno od France Football i FIFA). Do walki o nią nominowanych było wtedy 23 zawodników, na których głos oddawali selekcjonerzy, kapitanowie reprezentacji i dziennikarze krajów należących do struktur FIFA. Jakiś czas przed ostatecznymi wynikami znaliśmy już trójkę ścisłych finalistów. Teraz magazyn France Football postanowił uatrakcyjnić reguły gry. Zgodnie z nimi, do batalii o ostateczny triumf staje 30 piłkarzy, na których swoje głosy oddają tylko przedstawiciele mediów sportowych. Nie znamy też nazwisk TOP 3 przed galą finałową. To wszystko zapewnić ma większe emocje oraz stworzyć szansę dla innych piłkarzy niż tylko Ronaldo i Messi, którzy sięgają po nagrodę naprzemiennie od 2008 roku. Jak widzimy, zasady zasadami, a umiejętności się zawsze obronią, czego najlepszym przykładem jest tegoroczny wybór.

Druga nagroda FIFA

Osobną galę, w styczniu 2017 roku, zorganizuje FIFA. Do walki o nagrodę staną: laureat Ballon d’Or France Football 2016 – Cristiano Ronaldo, Argentyńczyk – Lionel Messi oraz mający za sobą świetny sezon, Francuz – Antoine Griezmann.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *