Zmarł Bohdan Smoleń

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po długotrwałej chorobie zmarł dziś jeden z najwybitniejszych polskich artystów – Bohdan Smoleń. Informację potwierdziła jego fundacja. Artysta miał 69 lat.

Kabareciarz w 2008 roku doznał rozległego zapalenia płuc i wylewu. W 2010 roku wszczepiono mu rozrusznik serca, a w 2015, po infekcji wirusowej, konieczne było leczenie szpitalne. Smoleń miał również problemy z oddychaniem, a po drugim wylewie został sparaliżowany i stracił mowę.

Na scenie kabaretowej debiutował z grupą „Pod Budą” (1972). Jednak największą popularność przyniosły Smoleniowi występy z kabaretem „Tey” oraz niezapomniany duet z Zenonem Laskowikiem. Ich najsłynniejsze skecze to między innymi „Pelagia” i  „Aaa tam cicho być”. Za ten ostatni otrzymał nagrodę główną w Opolu w 1983 roku, ale również zakaz wykonywania zawodu nałożony przez Wydział Kultury Komitetu Centralnego.

Debiut kinowy Bohdana Smolenia to rok 1981, kiedy zagrał w komedii Józefa Gębskiego „Filip z konopi”. Potem grał miedzy innymi w „Cesarskim cięciu” (1987), „Pan Kleks w kosmosie” (1988), oraz w „To my” (2000). Od 1999 roku wcielał się w postać listonosza Edzia w serialu „Świat według Kiepskich” i tym samym przypadł do gustu młodszym widzom.

Ostatnie lata życia spędzał w Baranówku, poświęcając się hodowli kucy szkockich oraz pracy w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia (2007). Fundacja skupia się na hipoterapii ludzi niepełnosprawnych.

Aktor w 2009 roku został odznaczony medalem Gloria Artis.

Składamy najszczersze kondolencje rodzinie oraz współpracownikom.