Top 10 czyli najpopularniejsze książki w 2016

Dla wszystkich moli książkowych, ale i nie tylko, rok 2016 z pewnością był bardzo interesujący. Na rynku wydawniczym pojawiły się ciekawe propozycje dla czytelników każdego z gatunków. Niektóre książki, mimo wcześniejszych publikacji, zostały odkryte na nowo i zyskały jeszcze więcej sympatyków niż dotychczas. Zastanawiacie się, które książki zyskały międzynarodowy rozgłos i były najczęściej wybierane przez czytelników w ubiegłym roku? Oto one:

10. Stephen King – Koniec warty

Mimo, iż Stephen King wydał do tej pory (aż) około 70 książek nie stracił na swej popularności. Można by rzec, że z roku na rok zyskuje ich jeszcze więcej fanów. Koniec warty to ostatni tom z serii o detektywie Billu Hodgesie, który po raz kolejny musi zmierzyć się z Bradym Hartsfieldem, który odpowiedzialny za masakrę w „Panu mercedesie” powraca, aby ostatecznie rozprawić się z detektywem Hodgesem. Czy mu się uda? Czy Bill Hodges jest w ogromnym niebezpieczeństwie, które będzie zagrażać jego życiu?

9.Maja Lunde – Historia pszczół

Prawa do publikacji tej książki zakupiło 15 krajów, jeszcze przed oficjalną premierą. Norweska pisarka w znakomity sposób łączy trzy odrębne historie ludzi ze światem malutkich pszczół, co prezentuje się dosyć intrygująco. Opowieść ukazująca codzienność normalnych ludzi, ich problemy oraz dążenie do realizacji życiowych celów mimo przeszkód. Kto by się spodziewał, że istnienie ludzkie można porównywać z istnieniem pszczół? A jednak można!

8.Justyna Kopińska – Polska odwraca oczy

Książka ta zawiera zbiór reportaży o najgłośniejszych niewyjaśnionych sprawach ostatnich lat. Dziennikarka porusza tu m.in. wątek dręczenia pacjentów Szpitala Psychiatrycznych w Starogardzie Gdańskim czy tuszowaniu spraw o zabójstwa oraz przedstawia nowe, często niedostrzegane przez szerszą grupę odbiorców. Wcześniejsze publikacje dziennikarki pomagały w rozwiązaniu niektórych spraw ciągnących się latami. Czy tak było i tym razem?

7. Kim Holden – Promyczek

Historia młodej dziewczyny Kate Sedgwick, która mimo problemów i tragedii, jakie ją spotkały zachowuje optymizm i radość życia. Dlatego przez swojego przyjaciela Gusa jest nazywana po prostu Promyczkiem. Dziewczyna z ogromnym talentem muzycznym wyrusza na studia do małego miasteczka Grant, w którym nie spodziewa się, jak bardzo zawróci jej w głowie pewien chłopak.

6. Elżbieta Cherezińska – Harda

Główną bohaterką tej powieści jest Świętosława – siostra Bolesława Chrobrego, która od najmłodszych lat uczona jest gry politycznej – miała wykonywać polecenia ojca Mieszka i brata Bolesława, nie ingerując w ich decyzje. Jednak rodzina nie spodziewa się, że Świętosława ma większe ambicje – chce zostać królową. Czy jej się to uda? Czy może coś przeszkodzi jej w osiągnięciu zamierzonego celu?

5. Katarzyna Bonda – Lampiony

Kolejna część opowiadająca o losach profilerki Saszy Załuskiej. Nowe portrety psychologiczne zbrodniarzy doprowadzą Saszę do ciekawych rozwiązań niewyjaśnionych spraw, ale także wyjaśnią niektóre mroczne tajemnice z jej własnego życia. Tym razem Sasza wpadnie na trop szalonego podpalacza, który terroryzuje spokojną Łódź.

4. Remigiusz Mróz – Behawiorysta

Zamachowiec postanawia przejąć przedszkole, grożąc, że zabije wychowawców i dzieci. Sprawa jest na tyle dziwna, że mężczyzna nie przedstawia żadnych warunków ani nie ujawnia, co chce osiągnąć swoim postępowaniem. Ponadto zamieszcza filmik w Internecie z transmisji przetrzymywania zakładników. Na pomoc bezradnej policji przybywa Gerard Edling – zwolniony dyscyplinarnie prokurator, który jako jedyny może w tej sytuacji coś zaradzić.

3. Paula Hawkins – Dziewczyna z pociągu

Rachel codziennie jeździ tym samym pociągiem do pracy, który zatrzymuje się naprzeciw domów ludzi, których ona z dala obserwuje. Pewnego razu widzi coś wstrząsającego, co już na zawsze zmieni jej postrzeganie świata. Książka wydana w 2015 roku ponownie zyskała ogromny rozgłos z powodu ekranizacji.

2. J.K Rowling, Jack Thorne, John Tiffany – Harry Potter i przeklęte dziecko

Książka wydana w formie scenariusza teatralnego, stanowi 8 część przygód o Harrym Potterze. Tym razem jednak głównym bohaterem nie jest sam Harry, a jego syn Albus, który musi zmierzyć się z historią swojego ojca. Ponadto mały Albus wraz z ojcem musi stawić czoła złu, które nadal czyha na rodzinę Potterów.

1. Jojo Moyes – Zanim się pojawiłeś

Historia poruszającego się na wózku Willa i wiecznej marzycielki Lou, których los postawił na swojej drodze. On – nie widzi sensu w swoim życiu, ona – nie myśli o sobie, tylko o tym, jak pomóc rodzinie w problemach finansowych. Gdy Lou dostaje propozycję opieki nad Willem, nie spodziewa się, jak bardzo wywróci to ich życie do góry nogami. Opowieść, z dość niespodziewanym zakończeniem po, którą warto sięgnąć.

Takie jest moje zestawienie, a jak wygląda wasze?