YOLOCAUST – projekt, który Cię zszokuje…

Gdy Shahak Shapira przedstawił swój najnowszy pomysł światu, w Internecie zawrzało. Izraelski satyryk opublikował niedawno na stronie o dziwnie brzmiącej nazwie „YOLOCAUST” kilka zdjęć osób, które ,,zwiedzało” Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Co więc w tym kontrowersyjnego? Fakt, iż naniósł na nie filtry innych zdjęć, ukazujących zagładę Żydów…

Po wejściu na stronę ,,yolocaust.de” widzimy jedynie fotografie uśmiechniętych ludzi, czasami nawet w zabawnych pozach na tle Pomnika Pomordowanych Żydów Europy znajdującego się w Berlinie. Jednak dopiero po najechaniu na nie, zdjęcia z Instagrama czy Facebooka mrożą krew w żyłach.

Ich fotomontaż polega na wklejeniu osób ze współczesnych zdjęć na tle pomnika, do zdjęć z czasów Holocaustu. Satyryk zadbał o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, dlatego niektóre fotografie wyglądają przerażająco realistycznie.

Projekt Shapira, choć może być przez wielu krytykowany, był światu po prostu potrzebny. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, iż ludzie żyjący w XXI wieku przestali zdawać sobie sprawę z powagi miejsc, w których się znajdują. I doskonale jest to widoczne przy okazji tej akcji. Uśmiechnięci ludzie, dziwacznie pozujący w miejscu dawnych obozów śmierci, wywołali oburzenie, głównie w samych Niemczech. Dlaczego więc tego typu zdjęcia są robione tam non stop i nikt nie zwrócił na to uwagi wcześniej?

Sam satyryk umieścił pod zdjęciami krótką notkę o całym przedsięwzięciu. Zapytany o to, czy ,,nie jest to obraźliwe dla ofiar Holocaustu” odpowiada, że to nie jego akcja, a jedynie zachowanie ludzi jest tu problemem. I tylko dzięki takim terapiom szokowym może się to zmienić.

Więcej zdjęć na http://yolocaust.de/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *