Z polskim paszportem na koniec świata

europe passports on elegant gray background

Właściciele polskiego paszportu mogą podróżować aż po 149 państwach beż żadnych wiz, natomiast niemieckiego aż po 157.

 

Global Passport Power Rank  opublikował ranking  najmocniejszych paszportów państw w skali ruchu bezwizowego. Na pierwszym miejscu są Niemcy, którzy mogą podróżować aż do 157 państw, drugie miejsce podzieliły między sobą  Szwecja oraz Singapur (po 156), a trzecie miejsce zajmują po równo Dania, Francja, Hiszpania, Finlandia, USA oraz Anglia, których obywatele mogą wjeżdżać do 155 państw, nie potrzebując wiz.

Polska w tym rankingu zajęła 9 miejsce z możliwością wjeżdżania do 149 państw bez wizy. Rosja, Chiny, Korea Północna oraz Stany Zjednoczone to są państwa, do których Polacy koniecznie muszą ubiegać o wizę. Między innymi dla Polaków w niektórych państwach istnieje tzw. „visa-on-arrival” , co znaczy , że obywatele Polski potrzebują wizy do takich państw , ale również mogą ją otrzymać w momencie sprawdzania paszportu. Są to między innymi państwa takie jak Madagaskar, Kambodża oraz Malediwy.  Natomiast w 2015 roku Polacy mogli podróżować bez wiz tylko do 137 państw. W ciągu dwóch lat otrzymaliśmy możliwość wolnego zjazdu jeszcze do 12 krajów.

Na ostatnich szczeblach rankingu są : Afganistan z możliwością wolnego wjazdu do 23 państw, Pakistan do 26 oraz Irak do 28.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *